Unikátnost projektu spočívá především ve formátech, které jsou umělci schopni ve smaltovně v místní peci vypálit. Můžou tvořit na plech o rozměrech 1,5 na 2,5 metru. Na světě jsou jen tři místa, kde se s takovými rozměry dá pracovat. Jedním z nich je právě Ostrava.
Výběr umělců měla na starost malířka Veronika Holcová. "Oslovila jsem malíře, jejichž tvorby si vážím a kteří mě zajímají i po lidské stránce. Určující pro mne bylo poskládat skupinu tak, aby vznikla atmosféra, která se pozitivně odrazí v naší tvorbě," řekla. Mezi vybranými umělci je i Lubomír Typlt, který už se smaltem zkušenost má. Sympozia se účastnil už v roce 2012.
Umělci ve smaltovně dostali k dispozici smaltované plechy v základních odstínech. Na ně pak nanášejí další speciální barvy. Nakonec dílo projde pecí a žárem okolo 800 stupňů Celsia. Barva má v žáru tendenci měnit sytost i odstín. Mnohdy jsou proto tvůrci po samotném výpalu zklamáni. Nedá se přesně odhadnout, co to udělá.
Slavnostní zakončení symposia se uskuteční během Dne otevřených dveří skupiny Vítkovice Machinery Group a Dolních Vítkovic 1. května. "Na symposium naváže výstava, která bude zahájena začátkem léta a bude situována do Dolních Vítkovic. K výstavě vyjde katalog," doplnila Kijonková.
Smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu, která vytvoří na kovu celistvý ochranný povlak, hladký a lesklý. Výhradní předností této technologie je její vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům. I když je smalt křehký, dokáže bez změny barvy i lesku přečkat stovky let. Souhrn těchto vlastností umožňuje vystavit obrazy přímo v exteriéru a dostat je tak ven z galerií rovnou mezi lidi.