Jiří Franta a David Böhm tvoří od roku 2006 tvůrčí tandem. Společně se zaměřují na hledání nových kontextů a významových přesahů klasického média kresby, zkoumání jeho fyzických limitů, nebo například reflexi širšího vztahu mezi obrazem a textovou strukturou. Jejich práce ale zahrnuje i performance, videa, prostorové instalace, intervence do veřejného prostoru i nástěnné malby. Podobně je tomu i u jejich aktuální výstavy v galerii Nevan Contempo.
Použitím komiksově zdůrazněné otázky, tvořící titul celé výstavy, si Franta s Böhmem nárokují divákovu pozornost. Jako by vycítili, že umění se z velké části už dávno stalo především uměním zaujmout, říká galerista Mikuláš Nevan. Všudypřítomná hojnost informací v současné mediálně saturované společnosti znamená nouzi o pozornost - a právě s tímto omezeným a stále vzácnějším zdrojem se oba umělci naučili mistrně nakládat.
Nevytvářejí zašifrované rébusy pro experty z oboru, ani luxusní zboží určené primárně pro dekoraci interiérů. Jejich vědomě zvolená a nekonformní poloha tak podle galeristy představuje důležitou alternativu k ostatnímu dění na umělecké scéně.
Jiří Franta a David Böhm byli třikrát nominovaní na Cenu Jindřicha Chalupeckého a úspěchy sklízí i jejich knižní tvorba. Opakovaně uspěli v soutěži Magnesia Litera, naposledy před několika dny, kdy kniha Proč obrazy nepotřebují názvy vyhrála kategorii dětské literatury. Na bohatě ilustrovaném příběhu seznamuje starší školáky s milníky vývoje moderního umění, napsal ji kritik Ondřej Horák ilustroval Jiří Franta.
hrm mal