Proti původnímu rozsudku se odvolal pouze Klus, žalobce nikoliv. "Odvolání obžalovaného jsme jako nedůvodné zamítli. Obžalovaný byl duchovním otcem takzvaného systému flexibility. Fiktivně vytvořil systém smluv odborným zaměstnancům společnosti Unex, díky kterým pobírali podporu v nezaměstnanosti a to přesto, že i nadále fakticky pracovali ve společnosti Unex. Docházeli na stejné pracoviště a v původním rozsahu vykonávali stejnou pracovní činnost," řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.
Podvod s placením zaměstnanců se týkal podle obžaloby čtyř obchodních společností skupiny Unex z Uničova na Olomoucku, která se specializuje na vývoj, výrobu, montáž a modernizace kolesových rýpadel pro těžbu nerostných surovin. K produkci firmy patří také velké svařované ocelové konstrukce. "Je to rozsáhlý případ. Zajímavý je především propracovaným systémem. Stát na to reagoval změnou legislativy, nyní to už možné není," řekl ČTK při podání obžaloby státní zástupce Martin Brzobohatý z olomouckého vrchního státního zastupitelství.
Podle obžaloby se devětačtyřicetiletý Klus v roce 2009 dohodl s celkem 1346 zaměstnanci na výpovědi. Zároveň tyto zaměstnance údajně přiměl, aby se zaregistrovali na úřadech práce jako uchazeči o zaměstnání s nárokem na pobírání podpory a následně s nimi uzavřel za jiného zaměstnavatele ze skupiny firem dohody o pracovní činnosti na pomocné práce v rozsahu, který nepřekročil polovinu stanovené týdenní pracovní doby za hrubou měsíční odměnu 4000 korun. Představovalo to maximální možnou výši přivýdělku, který bylo v dané době možné k podpoře mít.
Zaměstnanci v rámci dohod o pracovní činnosti ale dál chodili na stejné pracoviště a vykonávali po celou pracovní dobu stejnou práci jako předtím. Část mezd jim tak byla v tomto systému nezákonně hrazena ze státního rozpočtu v podobě podpor v nezaměstnanosti. Na praxi byli podle policie nuceni přistoupit, protože byli zcela závislí na příjmu od některé z firem. Systém se poté opakoval.
Personálního ředitele několika strojírenských firem na Moravě obvinil Útvar odhalování korupce a finanční kriminality v dubnu 2012. Soudy složitou kauzu rozplétaly čtyři roky především kvůli náročnému dokazování. Ostravský krajský soud muže odsoudil loni v červnu.