Olomoucké arcibiskupství původně podalo žalobu o určení vlastnického práva státu k nemovitostem bývalého arcibiskupského pivovaru ve Vyškově a Kroměříži, odejmutých bez náhrady v roce 1949.

Důvodem žaloby byla skutečnost, že stát tento majetek převedl pouhé čtyři dny předtím, než nabyl účinnosti zákon o jejich blokaci. V žalobě proto arcibiskupství namítalo, že stát jednal v úmyslu obejít vlastní platný zákon, který už byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, ale účinnosti formálně nabyl až po čtyřech dnech.

"Okresní soud v Kroměříži se s argumenty Arcibiskupství olomouckého neztotožnil a žalobě nevyhověl. Z těchto důvodů vzalo arcibiskupství zpět svoji žalobu rovněž u Okresního soudu ve Vyškově o nemovitosti v katastrálním území Vyškov," uvedl Gračka.

Ředitel vyškovského pivovaru Roman Kotolan dnes ČTK řekl, že rozhodnutí arcibiskupství pro firmu neznamená nic zásadního. "Máme platnou nájemní smlouvu do roku 2021," uvedl. Výstav pivovaru se podle ně v posledních letech pohybuje mezi 10.000 a 20.000 hektolitry.

Areál někdejší arcibiskupského pivovaru v Kroměříži po revoluci v roce 1989 několikrát změnil majitele. Vyškovský pivovar stále formálně drží stát prostřednictvím společnosti Jihomoravské pivovary. Právě nevyřešené restituce bránily jeho případnému prodeji. Pivovar má v nájmu společnost Czech Beverage Industry Company. Zpětvzetí žaloby ministerstvo zemědělství uvítalo. Zda pivovar bude chtít konečně prodat, ale není jasné. "O dalších konkrétních krocích zatím nebylo rozhodnuto," uvedla na dotaz ČTK Markéta Ježková, tisková mluvčí ministerstva zemědělství.

Olomoucké arcibiskupství v minulosti patřilo k největším vlastníkům půdy a majetku na Moravě. Mělo i několik funkčních pivovarů, které pronajímalo. Kromě pivovaru ve Vyškově také v Kroměříži nebo Hukvaldech.