Například rakouská skupina Delfort loni na podzim oznámila, že v následujících dvou letech plánuje v dceřiné společnosti OP Papírna v Olšanech u Šumperka investovat do nové linky na výrobu tenkého papíru, díky které vzniknou tři desítky pracovních míst. Společnost OP Papírna nyní vyrábí 70.000 tun tenkých tiskových a cigaretových papírů za rok, přičemž podíl exportu je více než 95 procent.

Německá společnost Mubea v Prostějově v sobotu slavnostně otevřela novou výrobní halu, do které investovala 2,5 miliardy korun. V hale by mělo pracovat až 200 lidí. Skupina Mubea v prostějovském podniku, do něhož v uplynulých 20 letech investovala 4,1 miliardy korun, nyní zaměstnává více než 1200 lidí. Prostějovská továrna vyrábí stabilizátory a nápravové pružiny a většina její produkce je určena na export.

Zahraniční a tuzemské firmy podle údajů CzechInvestu plánují v Česku investovat více než 65 miliard korun. Každý třetí z celkem 106 investičních záměrů, které loni dojednala agentury CzechInvest, je tzv. high-tech projektem, tedy projektem vysoce technologicky orientovaným anebo navázaným na výzkumně-vývojové aktivity. Nejvíc v ČR investují firmy z Německa, USA a Japonska.

Největším dojednaným investičním záměrem je expanze firmy Siemens. V nadcházejících letech společnost rozšíří a zmodernizuje své pobočky ve Středočeském, Moravskoslezském, Olomouckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Ústeckém kraji. Součástí investice ve výši sedm miliard korun je také vývojové centrum v Ostravě. Tato investice tak podle agentury splňuje definici high-tech projektu.

Stejně tak i druhý největší projekt. Společnost Praha Vaccines investuje v Říčanech ve Středočeském kraji do rozšíření výroby vakcín proti infekčním nemocem, zejména obrně, celkem 2,5 miliardy korun. Mezi další velké investice patří rozšíření výroby mraženého pečiva společnosti La Lorraine v Kladně či expanze firmy OP papírna v Šumperku.

V roce 2016 agentura CzechInvest dojednala 100 investičních projektů ve výši 64 miliard korun.