"Moravskoslezský kraj, ale i Ústecko a Karlovarsko potřebují nové významné investice, které zvýší přidanou hodnotu výroby a posunou zpracovatelský průmysl směrem k robotizaci," řekl Dlouhý. Podle něj budou nezbytné investice i do nových sektorů ekonomiky, od digitalizace po umělou inteligenci. To jsou podle Hospodářské komory kroky, kterými stát pomůže dlouhodobému růstu, postiženým krajům i malým středním podnikatelům v těchto regionech. "Ale nedělá je," zdůraznil Dlouhý.

S tím souhlasí i hejtman Ivo Vondrák (ANO). "Pro Moravskoslezský kraj je důležitým tématem změna systému investičních pobídek. Myslím, že stávající znění zákona je s ohledem na nízkou nezaměstnanost v republice již překonané. V našem kraji nemá práci jen 5,1 procenta lidí, což je historicky nejnižší číslo," řekl. Uvítal by tedy zvýhodnit projekty, které jsou více technologicky náročné, mají větší podíl zapojení do výzkumu a vývoje. "Už dávno nejsme krajem s levnou pracovní silou. V této oblasti se snažíme být aktivní také sami, proto jsme společně s městem Ostrava založili Moravskoslezské inovační centrum. Věřím, že jsme tím nastartovali větší využití inovací ve firmách a tím i jejich progres," doplnil Vondrák.

Hospodářská komora také upozornila na to, že zajímavé velké zahraniční investice poslední dobou míří do Polska a na Slovensko, zatímco Českou republiku začínají míjet a jakékoli rozhodování státu trvá příliš dlouho. Vinu nese podle Dlouhého také státní agentura CzechInvest, která se zabývá budováním vlastní domácí sítě místo toho, aby se věnovala zahraničním investicím s vyšší přidanou hodnotou a pořádá konference na témata, která se zahraničními investicemi nesouvisejí.

Generální ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková ČTK sdělila, že agentura do Moravskoslezského kraje dojednala od začátku svého působení investice za více než 130 miliard korun. Více jich šlo jen do Ústeckého a Středočeského kraje. "Zahraniční investice mířící v poslední době na východ od českých hranic mají z většiny charakter čistě výrobní, tedy s nižším potenciálem pro modernizaci ekonomiky," uvedla Jirotková.

Navíc jde podle ní o investice, které potřebují hodně pracovníků, a to spíše těch méně kvalifikovaných. "Spíše než o tento typ investic nyní usilujeme o přínosnější investice s vyšší přidanou hodnotou," řekla. Podíl investic s vyšší přidanou hodnotou se podle ní CzechInvestu daří zvyšovat, mezi lety 2014 a 2016 činil nárůst zhruba 14 procent.

"Překážkou v rychlejším rozhodování pro změny v české ekonomice se stal přebujelý úřednický aparát státní administrativy, ale také odbory. Kromě úzké skupiny špičkových byrokratů v dobrém slova smyslu vládne našim ministerstvům konzervativní, nahoru ukloněný, dolů nabubřelý úředník, pro něhož je největším strašákem slovo změna," uvedl Dlouhý.

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji klesl v dubnu meziměsíčně o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Z evidence úřadu práce ubylo 2767 uchazečů, práci na konci měsíce nemělo 43.887 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.