"Zvýšení proběhne kombinací plošného navýšení pro všechny provozní zaměstnance o sedm procent s dalším navýšením v návaznosti na výsledek ročního hodnocení. Od ledna to znamená v průměru téměř dvacetiprocentní navýšení," řekl serveru personální ředitel společnosti Albert Česká republika Ctirad Nedbálek. Podle něho provozní zaměstnanci ještě letos dostanou také mimořádnou odměnu ve formě jednorázové poukázky na nákup v hodnotě 1200 korun.
Řetězec již navyšoval mzdy letos v červenci v průměru o pět procent. Šlo o letos druhé zvýšení platů, celkem tak letošní navýšení mělo být o 13,5 procenta. Průměrné mzdy společnost neuvádí.
Průměrná hrubá mzda pokladních a dalších provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích v ČR podle údajů Odborového svazu pracovníků obchodu letos mírně stoupla na zhruba 15.000 korun. Některé velké obchodní řetězce přitom letos zvýšily platy pracovníkům i dvakrát. Platy v maloobchodu i tak výrazně zaostávají za růstem průměrné mzdy, která v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29.346 korun.
Nízká míra nezaměstnanosti, zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance a nezájem uchazečů o práci v maloobchodu nutí obchodní řetězce v poslední době zvyšovat nástupní mzdy. Ty ale přesto u řady řetězců zůstávají pod průměrem Česka.
Například řetězec Lidl zvýšil od března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, dosáhla tak 23.333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku týdně. Průměrná mzda prodavačů a pokladních je podle firmy při stejném úvazku 24.897 Kč. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu byla v červnu v průměru 17.500 korun, v Praze 20.500 Kč. Zvýšení mezd oznámilo i Tesco a právě Penny.
Ahold provozuje v Česku přes 300 hypermarketů a supermarketů Albert a má více než 17.000 zaměstnanců. Každý den poskytuje služby přibližně 640.000 zákazníkům.