"Naším cílem je připravit podmínky a taková opatření, abychom měli co nejvíce pod kontrolou cenu vodného a stočného v Olomouci," uvedl Staněk. Město si od firmy Grant Thornton Advisory nechalo zpracovat návrh dalšího postupu při jednání s MOVO o smlouvě. Experti z Grant Thornton Advisory zpracovali ekonomický audit smluvního vztahu města s MOVO. "Z toho auditu vyplývají některá doporučení, která by mělo město realizovat," podotkl Staněk, podle kterého je cílem zachování cen vodného a stočného v Olomouci v budoucnu na stávající úrovni.

Bez úpravy smlouvy hrozí podle Staňka další růst ceny vodného a stočného, jelikož provozovatelé vodohospodářské infrastruktury podle něj přišli na způsob, jak cenovou regulaci obejít. "Cenový regulátor, což je ministerstvo financí, chce cenu regulovat. Společnosti (provozující vodohospodářskou infrastrukturu) ale našly nějaké kličky v podobě mezinárodního účetního zpracování, což staví město do nevýhodné pozice," uvedl Staněk.

Problém podle něj spočívá v tom, že by v příštích letech mohla klesnout váha vodohospodářského majetku města ve vzorci, jehož pomocí se vypočítává cena vodného a stočného. "Chceme, aby hodnota majetku města byla co nejvíce vzata v potaz a nikoliv, aby byl vzat model, který by třeba roli města výrazně snižoval a tudíž by i snižoval naši možnost do cenotvorby nebo do debaty vstupovat," uvedl Staněk.

MOVO podle Bártové o úpravě dodatku provozní smlouvy s radnicí jedná už přes půl roku. "Předmětem úpravy by mělo být především zlepšení a zvýhodnění podmínek provozování pro město Olomouc. V žádném případě není naším záměrem jakékoliv obcházení regulace," uvedla. Cena vodného a stočného se podle ní teď stanovuje podle finančního modelu, který městu Olomouc garantuje kontrolu nad cenou vody i její zcela minimální růst do budoucna.

Na Olomoucku letos po několika letech zdražování klesla díky vyšší spotřebě pitné vody cena vodného a stočného. Zatímco loni obyvatelé Olomouce za metr krychlový vody zaplatili vodné a stočné 84,22 koruny (včetně DPH), od 1. ledna 2017 cena metru krychlového vody klesla o procento na 83,28 koruny. Naopak na Prostějovsku se vodné a stočné od ledna zvýšilo takřka o dvě koruny na 86,24 koruny.

MOVO se 460 zaměstnanci provozuje pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu na Prostějovsku, Olomoucku a Zlínsku. MOVO je členem skupiny Veolia Voda.