Ceny energií se po dubnovém oživení vrátily k poklesu a propadly se o 2,7 procenta, z toho benzin zlevnil o 6,4 procenta. Ceny letenek klesly o 2,7 procenta a k poklesu cenové hladiny přispělo i levnější ošacení.

Takzvané jádrové ceny, které nezahrnují kolísavé ceny potravin a energií, v květnu stouply stejně jako v dubnu o 0,1 procenta. Meziroční jádrová inflace klesla na 1,7 procenta z předešlých 1,9 procenta. V dubnu jádrová inflace spadla pod dvě procenta poprvé od října 2015.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že v květnu zůstane celková cenová hladina beze změny a meziroční inflace klesne na dvě procenta. U jádrových cen počítali se zvýšením o 0,2 procenta.

Slabší údaje o inflaci by dnes podle analytiků neměly zabránit americké centrální bance (Fed) v dalším zvýšení základní úrokové sazby, u níž finanční trh čeká posílení o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Fed by ale k vývoji inflace mohl přihlédnout v odhadu budoucího tempa přitvrzování své měnové politiky. Jedním z cílů Fedu je udržovat roční inflaci na dvou procentech.