Nové úvěry v podnikové sféře vzrostly podle analytičky České bankovní asociace Evy Zamrazilové meziročně o 9,2 procenta. Nově podniky načerpaly úvěry za 39,5 miliardy Kč. "Investiční poptávka bude po loňském útlumu postupně ožívat. Je viditelné, že nerovnoměrné čerpání peněz z fondů EU rozkolísává nejen investiční, ale i úvěrový cyklus," uvedla.
Zájem domácností o nové úvěry (41,4 miliardy Kč) v dubnu nebyl tak silný jako v předešlých měsících, což lze podle Zamrazilové částečně přičíst velikonočním svátkům. Lze též spekulovat o vlivu přísnějších doporučení centrální banky. Pro poskytnutí úvěru na bydlení musí mít 85 procent klientů naspořenu minimálně pětinu vlastních peněz s tím, že jen 15 procentům nových žadatelů bude poskytnuta hypotéka na 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti. Od počátku roku hypotéky po předchozím zlevňování zdražují.
Na bydlení bylo nově poskytnuto 27,9 miliardy Kč, tedy o 7,4 procenta více než před rokem. Na spotřebu domácnostem banky nově poskytly 9,7 miliardy Kč, což je o 8,8 procenta více než loni. To opět znamená slabší meziroční dynamiku než v předchozích měsících.
Poptávku po spotřebitelských úvěrech táhne příznivá ekonomická situace, částečně je však spojena s boomem úvěrů na bydlení, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Nemusí podle něj přímo jít o snahu domácností a bank vyhnout se omezujícímu doporučením ČNB a zbytkovou část potřebného úvěru získat formou spotřebitelského úvěru. Domácnosti mohou mít větší zájem o spotřebitelské úvěry také kvůli pořízení vybavení pro nově získanou nemovitost, dodal.
"Kombinovaný vliv přísnějších regulačních a makroobezřetnostních opatření by v konečném výsledku mohl vést nejen k postupnému zdražování hypoték, ale i ke zpomalení růstu úvěrů domácnostem," odhadla Zamrazilová.