Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 65,3 miliardy na 385,3 miliardy korun. Od vypuknutí krize v roce 2018 vzrostly investice do fondů o 50 procent. Celkem má podle odhadu asociace majetek v podílových fondech 1,5 milionů Čechů.
K zájmu Čechů o podílové fondy přispívá zejména chybějící penzijní reforma a stárnutí populace, upozornila Brodani. Tůma připomněl, že v době extrémně nízkých úrokových sazeb nabízejí fondy jiné možnosti než bankovní vklady s reálně zápornými sazbami. Z pohledu investičního zaměření směřuje téměř každá druhá investice do smíšených fondů.
Výsledky oboru za první čtvrtletí zatím asociace nemá k dispozici, nicméně následky situace v Číně a propadu finančních trhů se podle Brodani na investicích Čechů výrazněji neprojevily. Žádné velké odkupy podílových fondů nenastaly, spíše byly nižší prodeje. Hlavně neklesly částky pravidelného spoření, poznamenala.
Nejvíce peněz bylo na konci roku 2015 v dluhopisových (101,3 miliardy) a smíšených fondech (102,9 miliardy Kč). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 22,2 miliardy na 181,8 miliardy, domácí fondy vykázaly růst o 43,2 miliardy Kč na 203,5 miliard korun.
Podle databáze serveru Penízenavíc.cz k letošnímu 15. březnu mezi podílovými fondy vydělávaly jen ty dluhopisové, které si v průměru připsaly výnos téměř procento. Konzervativní fondy investorům spíše prodělávaly, fondy peněžního trhu v průměru 0,3 procenta, smíšené fondy dokonce 0,8 procenta. Nejvíce ztrácely akciové fondy, a to 2,3 procenta.