Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, ztrácel krátce po zahájení 6,7 procenta a navázal na úterní oslabení o 1,8 procenta. Index tokijské burzy Nikkei oslaboval v půlce dne o 1,6 procenta a regionální index MSCI pro oblast Asie a Tichomoří ztrácel 2,5 procenta.
Čínská komise pro regulaci cenných papírů dnes uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst "iracionálních prodejů" akcií. Dodala, že úřady poskytnou makléřským firmám, které půjčily investorům na nákupy akcií velké množství peněz, dostatek likvidity, aby byly schopny zmírnit na trhu "atmosféru paniky".
Centrální banka sdělila, že podpoří stabilitu na akciovém trhu a bude situaci "pozorně monitorovat". Propad cen akcií přiměl Peking v minulých dnech k řadě opatření na podporu trhu, včetně embarga na vydávání nových akcií či snížení úrokových sazeb.
Na burzách v Šanghaji a Šen-čenu dnes pozastavilo obchodování se svými akciemi zhruba 500 firem, uvedla agentura Reuters na základě analýzy firemních sdělení. Podle čínských médií přerušilo obchody s akciemi, nebo se k tomu chystá, více než polovina čínských firem obchodovaných na burze.
Výprodej na čínském trhu odstartoval poté, co se indexy od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.
K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Propad za poslední tři týdny už smazal většinu zisků předešlých osmi měsíců.
Burzovní krach by mohl mít nepříznivé dopady na celou čínskou ekonomiku, která v poslední době postupně oslabuje. Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. V letošním prvním čtvrtletí rostla ekonomika už jen o sedm procent.