Stavba nové vodní linky dostala nedávno stavební povolení. Proti se ale odvolal majitel nedalekého areálu. Rozhodnutí je na ministerstvu zemědělství. Padnout by mělo v září. Za zpoždění podle radní nenese vinu jen odvolání, i stavební řízení začalo kvůli neúplným pokladům později, než se plánovalo. "Věřím, že pokud bude vidět, že v potu tváře pracujeme na stavbě, tak pokutu nedostaneme," uvedla Plamínková.

Pokud Praha nestihne novou vodní linku vybudovat do dvou let, hrozí jí sankce od České inspekce životního prostředí - až milion korun denně. A pokutu od EU by mohla dostat i Česká republika. Linka ale podle radní stejně nezajistí dodržení limitů čistoty vody. Nutná je následná oprava staré technologie.

Novou vodní linku město zaplatí z poplatků za vodné a stočné a z rozpočtu. Na evropské dotace nedosáhne, podle neoficiálních informací mimo jiné i kvůli dlouhodobé a údajně nevýhodné smlouvě s provozovatelskou firmou Pražské vodovody a kanalizace (PVK), kterou vlastní francouzská Veolia. V národních zdrojích už mnoho prostředků nezbývá. Nákladná stavba tak bude podle Plamínkové pro Pražany znamenat další zvyšování poplatků za vodu. Zdražovat se zřejmě bude už letos.

Poplatky za vodu se v Praze naposledy zvyšovaly na začátku loňského roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. Vybírá se tak o 700 milionů ročně navíc.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. Stavbu nové vodní linky zahájí konsorcium čtyř firem. Praha měla začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku.