Po poklesu v prvním čtvrtletí nyní americká ekonomika směřuje v celém tomto roce k růstu tempem 1,8 až 2,0 procenta, odhadl Fed v nové prognóze. V ní musel vzít v úvahu zimní propad, takže odhad snížil z březnové předpovědi 2,3 až 2,7 procenta. Fed dodal, že situace na trhu práce se dál zlepšuje a inflace by se měla z nynější nízké hladiny postupně dostávat k cílové úrovni dvou procent.

Fed od konce roku 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Donedávna podporoval ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv, loni ale program nákupů dluhopisů ukončil. Od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006.

Návrat k normalizaci měnové politiky ale Fed podmiňuje dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace. Většina ekonomů nyní podle agentur očekává, že k prvnímu zvýšení sazby Fed přistoupí na zářijovém zasedání.

Šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že zpřísňování měnové politiky bude jen velmi postupné a základní sazba zůstane i po prvním zvýšení ještě dlouho nízká. "Měnová politika zůstane zřejmě i po počátečním zvýšení sazby na federální fondy ještě nějakou dobu vysoce uvolněná, aby podpořila směřování k našim cílům maximální zaměstnanosti a dvouprocentní inflace," uvedla Yellenová na tiskové konferenci po zasedání výboru Fedu.

Akciové trhy na oznámení Fedu bezprostředně nijak výrazněji nereagovaly a hlavní indexy Wall Street zůstaly mírně nad svými úterními závěry. Později se ale začaly zvyšovat. Větší pohyby naopak byly patrné na devizovém trhu, kde dolar oslabil a jednotná evropská měna euro proti němu vystoupila o 0,6 procenta nad 1,13 USD.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesala ročním tempem 0,7 procenta. Podepsalo se na tom nepříznivé zimní počasí, negativní vliv silného kurzu dolaru na obchodní bilanci a pokles investic do těžby ropy.