Z celkem 3500 manažerů z Německa, Francie, Velké Británie, USA a Japonska byla s flexibilitou svého pracovního zázemí podle studie spokojena jen čtvrtina respondentů.
Analýza World Green Building Council "Zdraví, komfort a produktivita v kancelářích - nová kapitola šetrných budov" upozorňuje, že jedněmi z hlavních kritérií spokojenosti zaměstnanců ve firmách jsou design a dostatečná flexibilita vnitřních prostor pracovního prostředí.
Důležité přitom je, jakému oboru se pracovníci věnují a k jaké generaci patří. Kreativní sektor například z více než 70 procent upřednostňuje méně formální prostory. Tento trend potvrzuje i takzvaná Generace Y - narozená hlavně v letech 1986 až 1995, jež preferuje z 69 procent spíše kanceláře, které mají různé prvky "funky". Tedy například volnočasové kouty, zvláštní sedačky či netradiční výtvarné práce umístěné v prostoru zaměstnání. Mladší lidé také požadují větší flexibilitu vnitřních prostor.
Vedle toho se ukazuje, že nároky na vnitřní prostory vzrůstají také z pohledu kvality používaných stavebních materiálů a jednotlivých látek, jež obsahují. Za jedny z hlavních hrozeb, které mají na pohodlí a zdraví negativní vliv, jsou podle letošní české studie CEEC Research považovány zejména azbest, radon a formaldehyd či různé typy plísní a nadměrný hluk.
"Lidé si mnohem více uvědomují, že v domech, bytech nebo kancelářích tráví až 85 procent svého času. Tuto dobu chtějí strávit v esteticky příjemných, akusticky pohodových ale především zdravých prostorech. Proto je kvalita vnitřního prostředí klíčovým faktorem pří výběru nemovitosti. Odpovědí výrobců je vývoj materiálů, které prostředí budov dlouhodobě vylepšují," podotkl marketingový ředitel divize Rigips Saint-Gobain Construction Products CZ Martin Sochor.
Použité materiály hrají stále větší roli i při rozhodování firem o tom, které kanceláře si pronajmou. "Je totiž prokázané, že vnitřní prostředí výrazně ovlivňuje výkon zaměstnanců. Firmy se tedy musí soustředit na taková řešení, která přináší tepelný, akustický a světelný komfort," doplnil generální ředitel Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák. Podle něj to vede k tomu, že vlastníci budov se v poslední době více snaží získat některou z certifikací stavby dokazující její ekologičnost a udržitelnost, jako je například LEED nebo breeam.