Banka poukázala na to, že v posledních měsících oživily světové ceny ropy, na jejímž vývozu je Rusko do značné míry závislé. Po loňském propadu o zhruba 40 procent rovněž posílil kurz rublu vůči dolaru a zpomaluje se inflace.
Na příští rok banka odhaduje růst ekonomiky na 0,7 procenta a v roce 2017 očekává zrychlení růstového tempa na 2,5 procenta. Hlavní ekonomka SB pro Rusko Birgit Hanslová ale uvedla, že dlouhodobější výhled pro Rusko zůstává nejistý.
"V našem výhledu přetrvávají podstatná rizika, protože světový trh ropy nadále hledá novou rovnováhu a politickou vůli ke strukturálním reformám je zapotřebí podpořit konkrétním souborem důrazných kroků," uvedla Hanslová podle agentury Reuters.
Podle dnešních vládních údajů meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v dubnu zrychlilo na 4,2 procenta z březnových 2,7 procenta. Ekonomiku od loňska podkopává výrazný pokles cen ropy na světových trzích a západní sankce kvůli postoji Moskvy v ukrajinské krizi.
Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev v dubnu odhadl, že za celý letošní rok zaznamená ruská ekonomika pokles o 2,8 procenta. Loni ještě Rusko vykázalo růst o 0,6 procenta. Ruská centrální banka odhadla v březnu tempo letošního poklesu HDP na 3,5 až čtyři procenta, plnohodnotné oživení lze podle ní čekat až v roce 2017.
Světová banka v dubnu předpověděla, že Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Vliv západních sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi totiž může přetrvávat ještě řadu let, zatímco ropa bude podle SB dál relativně levná.