Letošní vítěz Marek Simon výtečně satiroval aktuální události, ale uměl také pobavit lehčím humorem,“ řekl předseda ČUK Radovan Rakus. „Téma bylo volné a často odráželo aktuální události. V letošních příspěvcích to byla nejčastěji krize v Řecku, následovaná problémy EU, konfliktem na Ukrajině, následně vše zastínilo téma uprchlíků,“ dodal.

Vítězná karikatura roku 2015: Uprchlíci a Evropané jako „Blbouni nejapní“. (Marek Simon)
Vítězná karikatura roku 2015: Uprchlíci a Evropané jako „Blbouni nejapní“. (Marek Simon)
Autor: archiv ČUK

Pro kreslíře Marka Simona není ocenění jediným letošním úspěchem. V dubnu získal ocenění v prestižní kreslířské soutěži v Turecku a v srpnu v tradičním Novobydžovském usmívání. Loni byl dokonce nominován do finále mezinárodní soutěže Press Cartoon Europe.

Na druhém místě se za Simonem umístil Miloslav Martenek a třetí byl Jiří Pirkl. Martenkovy kresby Češi znají již od roku 1970, kdy začal publikovat pro Dikobraz. Ilustroval rovněž 142 knih. Jiří Pirkl začal kreslit v roce 1987, kreslený humor je pro něj však spíš koníčkem a kreslí pouze na zakázky.

Soutěž karikaturistů je otevřená pro všechny kreslíře z ČR a je jediným dlouhodobým žebříčkem české karikatury. Kresby v jednotlivých kolech hodnotí porota složená ze zástupců médií, novinářů, galeristů, vydavatelů a osobností kresleného humoru.

Výherci: zleva Jiří Pirkl, Marek Simon, Miloslav Martenek
Výherci: zleva Jiří Pirkl, Marek Simon, Miloslav Martenek
Autor: archiv ČUK

Česká unie karikaturistů byla založena v roce 1990 a letos oslavila 25 let existence, v současné době sdružuje přibližně 80 autorů.

Kresby oceněných autorů:

Fotogalerie
8 fotografií