Nevkusné karikatury Charlie Hebdo: Dělají si legraci z pádu ruského letadla

Autor: ČTK, mb - 
6. listopadu 2015
10:34

Pobouření v Rusku vyvolaly karikatury francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, které si vzaly na mušku nedávnou katastrofu ruského civilního letadla v Egyptě s 224 oběťmi na životech. Jeden z obrázků žertuje o nebezpečnosti ruských nízkonákladových aerolinek, na druhém trosky a těla padající z oblohy na vousatého ozbrojence provází poznámka o zintenzivnění ruských náletů na islamisty.

„Kde jsou karikatury masakru jejich redakce? Nějak si je nepamatuji,“ poznamenal na Twitteru jeden z Rusů v narážce na masakr, kdy na počátku roku dva teroristé postříleli deset lidí v pařížské redakci Charlie Hebdo, včetně šéfredaktora, jakož i dva policisty. „Škoda, že je tehdy všechny nedorazili. Tohle překračuje všechny meze,“ napsal druhý.

Nevoli vyjádřila i mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharova. „Je ještě někdo Charlie?“ zeptala se na Facebooku v narážce na lednovou vlnu solidarity se zmasakrovanou redakcí pod heslem Je suis Charlie (Jsem Charlie). 

Místopředseda dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, označil karikatury za cynické a vyzval francouzskou veřejnost, aby zareagovala.

„Tyto karikatury nejsou v podstatě satira, ale špinavý posměch. Lze je označit jedině za donebevolající cynismus,“ řekl první místopředseda dumy Ivan Melnikov z řad opozičních komunistů. Názor by však podle něj mělo vyjádřit především francouzské veřejné mínění a Rusové by neměli zobecňovat a vztahovat svůj názor na celou západní Evropu. Žurnalistika by se podle Melnikova měla opírat o jasné morální normy: „Pokud to nedělá, stává se něčím jiným, než žurnalistikou,“ zdůraznil.

Charlie Hebdo je znám svým provokativním počínáním a nonkonformismem. Podle kritiků časopisu se ale často jedná o lacinou snahu šokovat, karikatury jsou dle nich za hranicí dobrého vkusu. Není to poprvé, co si Charlie Hebdo dělá legraci z letecké tragédie. Podobně „vtipné“ karikatury například zveřejnil v souvislosti s letem MH370 malajsijských aerolinií, který zmizel na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu.

logar ( 10. listopadu 2015 05:56 )

Přesně!

kobyla1 ( 6. listopadu 2015 23:03 )

ŽUMPA

tymitaky ( 6. listopadu 2015 12:54 )

Něco na tom bude.

namoroman ( 6. listopadu 2015 11:38 )

A TO JSOU PRÝ UMĚLCI.ASI NĚCO JAKO ZTOHO-VEN !

balika ( 6. listopadu 2015 11:29 )

Proč neotiskli něco směšného o těch postřílených v redakci?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud