Nejdříve si sousedé mysleli, že v domě v pražských Stodůlkách uniká plyn. "Bylo to cítit od středy, byl to hrozný smrad, v pátek přijel plynař," řekla jedna ze sousedek. Ten ale potvrdil, že o únik nejde, teprve pak přijela policie. "Přijali jsme oznámení o nálezu dvou mrtvých těl v jednom z bytů v Brdičkově ulici," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Video
délka: 00:34.96
720p 480p 360p 240p

Vrah z paneláku Miloše Zemana je ve vazbě David Malík, Pavel Schuster, David Vaníček

Tak začal případ nálezu mrtvého páru v panelovém domě, kde bydlel i Miloš Zeman. Policisté rok pátrali po možném brutálním vrahovi a nakonec se jim to podařilo. "Pachatele jsme zadrželi včera v součinnosti s kolegy z Karlovarského kraje," uvedl pro Blesk.cz plukovník Josef Mareš z 1. oddělení. 

Devětadvacetiletý muž spáchal brutální vraždu nepochopitelně kvůli pár drobným, které dostal v zastavárnách za ukradené věci z bytu manželů. A právě díky tomu se policistům podařilo vraha vypátrat. Policisté dokonce přiznali, že právě onen obviněný byl podle jejich vyšetřování nejméně pravděpodobným vrahem. Po výslechu bylo ale vše jinak.

"Podle výpovědi došlo k brutální vraždě dvou starších manželů 31. ledna po 16:00. Aby zahladil stopy, tak ještě pustil v bytě plyn, který tam běžel 14 dní, ale díky souhře náhod se nic nestalo," dodal šéf tzv. mordparty. Obviněný je kromě vražd také podezřelý z obecného ohrožení. 

"Do současné doby nebyl trestán. Byl zjištěn ze širšího okruhu známých poškozených. Byly prověřovány stovky kontaktů," dodal Mareš. Motiv vraždění byla prý loupež. Obviněný z bytu odnesl podle vyšetřovatelů řadu věcí. "V rámci dobré spolupráce s kolegy z Brna se podařilo zjistit místa prodeje odcizených věcí," upřesnil Mareš. 

Zavražděný osmasedmdesátiletý muž byl světově uznávaným historikem a badatelem Židovského muzea v Praze Jiří Fiedler. Fiedler byl autorem v jeho oboru významné knihy. Žalobci podali návrh na vzetí podezřelého zadrženého na Karlovarsku do vazby, protože se obávají, aby neutekl - soud jejich žádosti vyhověl.

Fotogalerie
6 fotografií