Vzdělávání děti v tématu finanční gramotnosti je v současné době důležitější než dříve. Ukázalo se totiž, že ani stále důmyslnější zákony nedokážou ochránit před lidskou hloupostí. Na trhu jsou například úvěrové společnosti, které půjčují zpravidla jen na měsíc. U těchto půjček se přitom hodnota RPSN blíží i hodnotě několika tisíc! Znamená to, že celkový úrok s veškerými poplatky dosahuje v ročním horizontu právě takové hodnoty. Tyto společnosti zpravidla splňují (nebo se snaží splnit) veškeré státní předpisy a regule. Zákony jsou zkrátka na ně krátké a zafungovat by měl zde lidský rozum. Bohužel, jejich zisky a “úspěchy” dokazují, že je tomu naopak.
Důvodem může být také to, že lidé mají značné mezery ve znalosti finančních produktů, jen 31 procent má o nich dostatečné znalosti. Jejich zájem o oblast financí je přitom velmi nízký (jen 17 procent). Zjistil to průzkum České spořitelny o finančním vzdělání veřejnosti, který realizovala společnost Millward Brown. Průzkum České bankovní asociace také dokázal, že finanční gramotnost se od roku 2006 do roku 2015 téměř vůbec nezměnila.
„Z kombinace skóre finanční zodpovědnosti a zájmu o oblast financí vyplynulo, že pokud lidé mají dostatek informací, jsou schopni se chovat finančně velmi zodpovědně. Informace však příliš nevyhledávají a zájem o finanční vzdělání mezi Čechy končí zároveň s koncem školní docházky,“ uvedla Petra Průšová, ředitelka Millward Brown ČR.
Zákonodárci si proto také uvědomili, že kromě komplikovanějších zákonů je také velmi důležitá prevence. Prevence spočívající ve vzdělávání těch nejmenších, aby se alespoň u nich neopakoval v budoucnu stejný scénář. V roce 2007 proto MŠMT ve spolupráci s Ministerstvem financí vydává Standardy finanční gramotnosti a zařazuje je postupně do rámcových programů pro střední vzdělání. Od září 2013 je na základních školách výuka finanční gramotnosti povinná. Děti by se měly naučit nejrůznější oblasti - jak se vytváří domácí rozpočet, jak nejvýhodněji vyměnit peníze nebo jak fungují bankovní produkty.
Kapesné a děti. Jak na to?
S kapesným se doporučuje začít už od předškoláků. Postačí přitom kolem 10-30 korun týdně. Toto kapesné s nástupem do školy můžete zvyšovat, například s každým rokem školní docházky o 10 korun. U žáků druhého stupně základní školy nejen kapesné zvyšte výrazněji, změňte periodicitu a vyplácejte měsíčně. Nejlépe také vašim dětem v tomto období založte bankovní účet, na který kapesné vyplácejte.
Řešením také může být karta Biip, kterou vydává Česká spořitelna. Můžete ji pořídit dítěti již od 8 let věku s tím, že nad kartou máte kontrolu prostřednictvím aplikace, kde vidíte, za co utrácí. Aplikace také dětem radí, jak hospodařit s penězi.
Na poli finanční gramotnosti se angažují také největší české banky na našem trhu. Česká spořitelna má svůj program Finanční svoboda, který si klade za cíl pomoci školám ve výuce finanční gramotnosti a změnit myšlení, postoje a chování studentů k osobním financím. Hlavním cílem je hravou a zábavnou formou naučit mladistvé hospodařit s financemi, během výuky se naučí také základní finanční pojmy. Dozvědí se například, co to je a jak funguje spotřebitelský úvěr, kolik stojí pořízení bydlení či uvědomit si, jak se pohybují náklady za rodinu.

A není třeba se jen spoléhat na stát či finanční instituce. Finanční gramotnost také nemusí být složitým a nudným tématem. Můžete ji “učit” zábavnou formou - například pomoci deskových her, které se zabývají i investicemi do nemovitostí, akcií či dluhopisů.
Známý celosvětový odborník na finanční gramotnost Adam Carroll hraje se svými dětmi hru Monopoly. A zjistil fascinující věci. Když zkusil tuto hru hrát se skutečnými penězi, tak se jeho děti chovaly mnohem rozumněji a o “nákupech pozemků a nemovitostí” přemýšlely jinak. A také se jejich chování v čase měnilo. Zajímejte se také, které youtubery sledují vaše děti. Někteří z nich totiž mohou mít i videa, kde se věnují finanční gramotnosti. Česká spořitelna například v oblasti finanční gramotnosti spolupracuje s youtuberem Kovym.
V otázkách financí buďte ke svým dětem otevření. Vysvětlete jim například to, co obnáší vaše práce, jak je náročná a jaká je vaše měsíční odměna. A co za tuto odměnu musíte všechno zaplatit - ukažte jim domácí účetnictví.
A hlavně nezapomínejte: Vzdělávání dětí ve finanční gramotnosti je investicí, která má skvělou návratnost. A vaše děti vám za tyto znalosti budou nepochybně vděčné.
Rádi byste se dozvěděli více rad a tipů, jak nenaletět podvodníkům? Čtěte zde.