Veleba na návrhu spolupracoval s právníkem Zdeňkem Koudelkou a navazuje na svůj měsíc starý návrh, který by měnil placení televizních poplatků. Tuto novelu má v březnu Senát projednat a případně poslat do Poslanecké sněmovny.

"Předchozí novela vzbudila vášně a averzi, což mě donutilo přemýšlet se Zdeňkem Koudelkou dál. Současný vysílací poměr je pro regionální studia nevýhodný. Z Prahy se vysílá 80 procent, z Brna a Ostravy dohromady 20 procent, přestože na Moravě žije 40 procent obyvatel. Proto si nemyslím, že by byl návrh revoluční," řekl Veleba.

Představitelé kulturních institucí v moravských regionech jej prý vítají. "Nahlas se to ale bojí říci, protože by jim z Prahy stopla Česká televize současné projekty, nebo by už nedostali další. Je smutné, že musí mluvit jinak v soukromí a jinak veřejně," prohlásil Koudelka. Připomněl, že před televizní krizí na začátku roku 2001 měla regionální studia přiděleno po pěti procentech. "Peníze, která televize od občanů dostává, by se měly rozložit rovnoměrně na území celého státu," doplnil.

Veleba se neradil s žádnými mediálními odborníky. "Mám však nějaké teoretické základy. Když jsem studoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, dělali jsme kulturu," řekl Veleba. Vzhledem k rychlosti, s jakou chtěl novelu připravit, si zatím nedomlouval ani podporu u senátorů, stejně tak nediskutoval s lidmi z regionálních televizních studií. Podle něj by byli sami proti sobě, kdyby novelu odmítali. Předpokládá, že najde podporu v Senátu i v Poslanecké sněmovně, protože většina osazenstva je mimopražská. Chtěl by, aby novela nabyla účinnosti 1. ledna příštího roku. "Přinesla by rozvoj regionálním studiím. Kdo vnímá Českou televizi jako Kavčí hory, může to brát jako útok na sebe. Kdo ji vnímá jako celostátní instituci, tak to musí chápat pozitivně," míní Veleba.