Schams (42) byl těžce zraněn v roce 2008 při vojenské misi v Afghánistánu jako člen ochranného týmu humanitárních pracovníků. Při útoku sebevražedného atentátníka tehdy zemřeli dva Dánové, čtyři Afghánci a velitel ochranného týmu Milan Štěrba.

Regiho zasáhlo mnoho střepin a několik týdnů byl v kómatu. Navzdory prognózám se později částečně zotavil. Postupem času dokázal s pomůckami sám chodit. Navzdory svému handicapu se stal iniciátorem nadace Regi Base, která se snaží pomáhat zraněným veteránům. Zemřel minulý týden na rakovinu. Nemoc přišla podle spolupracovníků v době, kdy se začala zlepšovat jeho zranění. Podle ministerstva obrany bude Schams v květnu in memoriam povýšen.

Pohřeb se uskutečnil v zaplněné velké síni strašnického krematoria s vojenskými poctami. U rakve držela stráž čestná jednotka, vojenská hudba zahrála státní hymnu. Během smutečních písní zazněly salvy. Na obřadu promluvil bývalý kaplan vojenské policie. Zazněla píseň Karla Kryla Morituri te salutant v podání Daniela Landy, od něj bylo zahrány i další písně s vojenskou tématikou. Před začátkem piety nad Strašnicemi přeletěla dvojice stíhacích letounů Jas-39 Gripen a dva bojové vrtulníky Mi-24.

"Je to příklad neuvěřitelné vůle, odhodlání splnit absolutně do důsledku svoji povinnost. Byl to voják, který byl nesmírně náročný sám k sobě," řekl novinářům po skončení obřadu Stropnický. Poznamenal, že dodržoval dokonalou životosprávu. "Je paradox, že při takovém způsobu života zemřel na nemoc, na kterou zemřel," podotkl. Připomněl, že absolvoval během svého vojenského života několik misí. Ta, za které byl zraněn v Afghánistánu, měla být poslední. Poté se chtěl oženit se svou přítelkyní.

Kromě desítek vojáků a příbuzných na pohřeb přišli i zástupci současného i minulého vedení armády, přítomni také byli třeba bývalý premiér Jan Fischer nebo poslanec a sociolog Ivan Gabal.