Obama v souvislosti s aférou okolo sledovacích aktivit tajné služby NSA navrhl v lednu některé změny v její práci, tato by však byla zdaleka nejvýznamnější. Konečný návrh nových pravidel pro činnost NSA by měl být předložen Kongresu v příštích dnech.
Prezident dnes v Haagu, kde se zúčastnil summitu o jaderné bezpečnosti, řekl, že Spojené státy musí opět v tomto směru získat důvěru vlád i občanů. Vyjádřil naději, že Kongres schválí připravovaný návrh, který by podle něj měl uklidnit "hlavní obavy" Američanů nad masovým uchováváním informací o jejich telefonických hovorech.
"Jsem přesvědčen, že všichni v našich zpravodajských službách pracují s nejlepšími záměry a nenarušují soukromí obačejných Holanďanů, Němců, Francouzů nebo Američanů," řekl Obama.
Připustil ale, že po odhaleních někdejšího spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena "probíhá proces, během něhož musíme získat zpět důvěru nejen vlád, ale - a to je ještě důležitější - obyčejných občanů". "A k tomu nedojde ze dne na den," dodal.
Jeho připravovaný návrh Kongresu je příkladem toho, jak "pomalu, systematicky zavádíme více kontrol a právních procesů". "Jsem opravdu přesvědčen o tom, že toho můžeme dosáhnout," dodal.
Obama chtěl podle plánu zveřejněného v lednu zamezit tomu, aby NSA dlouhodobě uchovávala údaje o telefonátech milionů lidí, a tento úkol převést na soukromé telefonní společnosti. Podle vládního zdroje newyorského listu chce však Obamova administrativa zasáhnout do chodu služby daleko výrazněji. Místo hromadného sběru dat má mít nově vláda k dispozici pouze údaje o těch telefonátech, které si vyžádá u zvláštního soudu dohlížejícího na tajné služby. Bude navíc muset doložit, že data o délce hovoru a jeho účastnících požaduje kvůli možnému spojení s terorismem.
Obama dnes zdůraznil, že podle připravovaného návrhu by měl soudce u každého telefonního čísla zajistit, že je spojeno s podezřelou teroristickou organizací, a teprve poté mohou telefonní společnosti zkoumat data o hovorech z tohoto čísla, napsal list The Washington Post.
Podle něj je tento předchozí soudní souhlas klíčovým požadavkem obhájců práva na soukromí. List cituje nejmenované představitele, podle nichž by telefonní společnosti musely v takovém případě poskytovat požadované informace v reálném čase. Záznamy o hovorech by operátoři museli uchovávat jako nyní 18 měsíců.
Obama přistoupil loni k přehodnocení práce tajných služeb kvůli aféře vyvolané odhaleními Edwarda Snowdena. Muž, který se nyní skrývá v Rusku, zveřejnil informace o tajných sledovacích programech zasahujících jak miliony Američanů, tak lidi po celém světě, včetně vládních špiček.
Nezávislá americká agentura PCLOB (Privacy and Civil Liberties Oversight Board), která Obamovi radí z rozhodnutí Kongresu, doporučila nedávno prezidentovi zrušit program sledování telefonátů NSA. Obama oznámil, že program bude podroben větším restrikcím a zásadně se změní. Masové shromažďování dat však zrušit nechtěl.
Podle nejmenovaných amerických představitelů budou ještě nejméně jednou obnovena nynější pravidla pro datovou a telefonní špionáž, která platí vždy 90 dní a pak se musí obnovit. Platnost nynějšího cyklu vyprší v pátek.