Přeštická prasata chová zoo na statku od jeho opravy v roce 2001, za tu dobu se zde postupně čtyřem samicím narodilo v asi desítce vrhů přes sto mláďat. Současných osm selat je z prvního vrhu 220 kilogramů těžké samice Betynky, předchozí samice měly v jednom vrhu i 12 selat.
"Betynka sama loni zkoušela hrát fotbal, ale neměla soupeře, její mláďata si už vystačí sama," řekl mluvčí. Chovatelé sice mezi sebou z legrace dělí selata na světlý a strakatý tým, prasata ale při hře s míčem na bránu "barvu dresu" příliš nerespektují. "Prasátko je zvíře chytré, všetečné a pohyblivé a každé zpestření je pro ně vítané. Motivaci neprozradíme, ale jsme rádi, že mají zdravý pohyb na čerstvém vzduchu," doplnil Vobruba. S přestupem prasečích fotbalistů do jiných týmů prý zoo zatím nepočítá, i když časem se selata rozjedou do jiných chovů.
Plemeno vyšlechtili v 19. století v Přešticích na jižním Plzeňsku. Kvůli vysoké tučnosti se ale už téměř přestalo s jeho chovem. Dnes se chová jen na několika málo místech, hlavně jako genová rezerva. Přeštické prase má i svůj vlastní pomník. V 60. letech 20. století vzniklo kameninové sousoší dvou strakatých prasat v areálu tehdejšího zemědělského družstva u hlavní silnice z Přeštic do Klatov. Na místě stojí dosud.