Expozice nazvaná Od Alexandra k Tamerlánovi, Válečná tažení na Hedvábné cestě bude přístupná do konce února příštího roku. Na její přípravě se podílelo 130 institucí z 20 států. "Vůbec poprvé byly zpracovány komplexní dějiny Hedvábné cesty na pozadí válečných událostí. Jde o projekt, který nemá u nás ani ve střední Evropě doposud žádnou analogii," řekl Majer.
Kolegium odborníků na jednotlivé aspekty dějin vojenství v oblastech ležících na Hedvábné cestě se touto problematikou zabývalo čtyři roky. "Válečné události na Hedvábné cestě měly však přímý dopad také na dějiny Evropy a tudíž i našich zemí. Za připomenutí v tomto směru stojí například období starověké Římské říše, neboť to byli hlavně římští legionáři, kteří na počátku našeho letopočtu střežili obchodní cesty nejen na Blízkém východě, ale též v jižní a střední Evropě," uvedl.
Českých zemí se přímo dotkla také další válečná tažení na Hedvábné cestě - boje s Avary, invaze maďarských kmenů, přímo odpovědných za pád Velkomoravské říše, později vpád mongolských jezdců, kteří se v roce 1241 jako lavina prohnali Slezskem, Moravou, Uhrami a Balkánem, a v neposlední řadě události související s výboji osmanských Turků v Malé Asii i na Balkánském poloostrově.
Ostravská expozice obsahuje na 300 předmětů. Mezi nejvzácnější patří část hrobové výbavy tráckého válečníka z Čatalky v Bulharsku pocházející z prvního až čtvrtého století. K vidění je i staromaďarský poklad z Nagyszentmiklós, v jehož sousedství bude vystaven korunovační meč uherských králů.