"Myslím si, že tato opera je zcela mimořádná nejen v kontextu díla Leoše Janáčka, ale také v kontextu světového operního repertoáru vůbec. Její partitura je velice pestrá a bohatá na barevnost, hravost a určitou rytmickou nervóznost," řekl hudební ředitel opery NDM a zároveň dirigent inscenace Robert Jindra.

Inscenaci vytvořil režijní tandem SKUTR tvořený Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. Pro ně je pan Brouček člověk s neuvěřitelnou fantazií, kterému se ale ostatní smějí. Scéna je dílem Jakuba Kopeckého a kostýmy navrhla Simona Rybáková. Na inscenaci se dále podílel choreograf Jan Kodet a sbormistr Jurij Galatenko.

Mexického tenoristu bude alternovat německý tenorista nizozemského původu Arnold Bezuyen, který patří mezi výrazné a v celosvětovém měřítku velmi oceňované interprety zejména wagnerovského a janáčkovského repertoáru. "Tak pozitivní, profesionální, přátelské přijetí jsem nečekal. Přestože už jsem zpíval v pěti Janáčkových operách, mám až nyní konečně pocit, že českému jazyku lépe rozumím," řekl.

V dalších rolích vystoupí Agnieszka Bochenková-Osiecková, Martin Gurbaľ, Ivan Kusnjer a řada dalších.

Předlohou k Výletům páně Broučkovým byly oblíbené satirické romány Svatopluka Čecha (1846 až 1908) Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1888) a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (1889). Zobrazovaly české měšťáctví a směšnosti prázdného intelektuálství. Janáčka na nich upoutala hlavní postava pana domácího, který rozumí všemu a nezná nic a je se svým úsudkem vždy hotov.

Operou se zabýval od roku 1908. Kompozice postupovala pomalu, zejména proto, že bylo nutno svádět úporný zápas o dramatický tvar a jazyk libreta. Mezitím také vypukla světová válka a zvlášť aktuální se stal druhý díl Čechovy satiry. Výlety páně Broučkovy měly nakonec světovou premiéru 23. dubna 1920. Jako jediné Janáčkovo operní dílo na scéně Národního divadla v Praze.