"Instalace vtahuje do Váchalova pracovního prostředí, ukáže atmosféru, v níž se rodily knižní projekty, impulzy, z nichž vycházel, vývoj jeho přístupu ke knize," uvedla autorka koncepce výstavy Marie Rakušanová.

Naznačeny jsou také mentální mapy a proměňující se myšlenky Váchala, od jehož narození letos uplynulo 130 let. Tento originální tvůrce pohybující se mezi styly a žánry se věnoval malbě, kresbě, dřevořezbě, fotografování a psaní a především pak dřevorytu. Podle Rakušanové čerpal ze specifických inspiračních zdrojů. Obdivoval barokní literaturu, kramářské písně i pokleslé žánry, třeba v podobě dobových krvavých románů.

Váchal tak nebyl tvůrcem "krásné knihy", jejíž hledání bylo v Čechách na přelomu 19. a 20. století programově ohlašováno. "Rozhodně také nechtěl, aby jeho knihy byly kuriosum ukryté ve sbírkách provinčních bibliofilů, a jako takové jen zřídka a letmo prohlížené. Vytvářel svá díla pro čtenáře, o jejichž četnosti si nedělal iluze," uvedla Rakušanová. Proto vydával v nízkých nákladech, knihy byly obtížně manipulovatelné a srozumitelné.

Přestože v posledních 20 letech zájem o Váchala stoupá a jeho tvorba je zkoumána z různých úhlů, Váchalově knižní tvorbě dosud žádný výstavní projekt věnován nebyl. Součástí projektu, který nabízí Západočeská galerie, bude i rozsáhlá publikace. Expozice "Josef Váchal. Napsal, vyryl, vytiskl a svázal" potrvá do 1. ledna. Hlavními partnery jsou Památník národního písemnictví a Národní muzeum v Praze.