"Čtyři léta, od roku 1903 do roku 1906, byla jeho hlavní inspirací krajina Českomoravské vysočiny a Železných hor, zejména malá vesnice Kameničky nedaleko Hlinska. Výsledkem jeho pobytů jsou desítky obrazů, které považujeme za klíčová díla českého krajinářství," uvedla kurátorka výstavy a znalkyně Slavíčkova díla Jana Orlíková.

Mimořádně jsou v Pardubicích vystavena díla z majetku Regionálního muzea v Chrudimi. Jde o kulisy, které Slavíček vytvořil ve spolupráci s Bohuslavem Dvořákem pro ochotníky v Kameničkách. Výstava trvá do 31. srpna.

Malíř Antonín Slavíček (1870 - 1910) byl jedním z vrcholných představitelů českého umění přelomu 19. a 20. století. Vyšel z odkazu náladového krajinářského realismu, ale již roku 1898 začal tvořit obrazy barevnými skvrnami, které vyvolávají dojem pohybu a víření. Byl mistrem v zachycení světla a stínu.

Soubor Slavíčkových děl doplňuje výběr prací Otakara Nejedlého, Angelo Zeyera a Herberta Masaryka. V období Slavíčkových pobytů v Kameničkách za ním jezdili a společně s ním putovali krajinou a zachycovali její osobitý půvab.