Výstavu připravil německý kurátor Hans-Peter Riese, který Kubíčkovo dílo sledoval od 60. let. Jak na dnešní tiskové konferenci připomněla ředitelka GHMP Magdaléna Juříková, Riese přijel do Prahy poprvé v roce 1963, kdy navštívil několik ateliérů umělců, jejichž projev se v mezinárodním měřítku označuje pojmy "konkrétní" či "konstruktivní".
"Nejblíže mu tehdy byli Kubíček a Zdeněk Sýkora, spřátelil se ale i s dalšími, od roku 1964 zde působil jako redaktor pro německý rozhlas. V roce 1973 byl vyhoštěn kvůli stykům s neoficiálními kruhy. Ani poté nepřestal komunikovat s českou výtvarnou scénou, propagoval české konkrétisty na německé půdě, častěji ale mohl navštěvovat své přátele až po pádu komunismu," uvedla.
Riese dnes uvedl, že na výstavě rád pracoval nikoli jen jako kurátor, ale i jako přítel Jana Kubíčka. "U nás na západě, myslím především Spolkovou republiku Německo, byl Kubíček daleko populárnější než ve své vlasti, protože tady byla dlouhá doba, kdy toto umění nebylo oficiálně vystavováno a nedostávalo se mu dostatečného uznání. V Německu ale je velká tradice konkrétního umění," řekl kurátor.
Kubíček Absolvoval Akademii výtvarných umění, byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky. Vyvinul speciální techniku šablon a prostřednictvím nápisů a znaků v obrazech prošel ojedinělou formou lettrismu, tedy formou mezi abstraktní malbou a znakovým zobrazením, až ke zcela autonomní geometrii.
Od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely. Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy.
Významné postavení má vedle malby Kubíčkova grafická tvorba. Byl za ni oceněn v roce 1999 Cenou Vladimíra Boudníka.