Dům desítky let chátral a před rekonstrukcí byl ruinou na spadnutí. Generální opravou tak musely projít všechny části, počínaje šindelovou střechou, kterou do domu zatékalo. Podstatná část se opravovala podle originálních výkresů z roku 1836. Více než pěti miliony na opravu přispěly evropské dotace. "Součástí rekonstrukce byla také dostavba věže nad původní, takzvanou sluhovskou kaplí," uvedl mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v Moravskoslezském kraji rozděluje evropské peníze, Michal Sobek.
V domě bývalo městské vězení, v němž se provádělo "právo útrpné". Muzeum v budoucnu nabídne upomínky na tuto temnou historii, mučicí nástroje, vězeňské kobky či byt žalářníka, tak jak vypadaly v minulosti. Zatím v něm návštěvníci najdou různé výstavy, tou úvodní je expozice architektonických návrhů studentů na zástavbu některých proluk nebo opravy zchátralých budov v Odrách a okolí.
"Postupně to budeme vybavovat expozicí věnovanou městskému právu. Začneme panely na stěnách. Ta přestavba stála více, než jsme očekávali, takže už nám nezbyly peníze na mučicí nástroje. Některé věci jsme museli dělat na vlastní náklady. Například jsme udělali dvojité krovy, tak aby podkroví opravdu vypadalo jako stará půda," řekl Mateiciuc.
Kat v Odrách nebydlel. V domě byla šatlava a kat tam jezdil k útrpnému výslechu podezřelých. "První písemné zmínky jsou ze 16. století, kdy si městská rada stěžovala, že tady hodně stojí otop, byly stížnosti i na to, že je kat drahý," řekl Mateiciuc. Dům je ale podle něj určitě ještě starší. "Ještě před polovinou 19. století zde bylo pět cel propojených s obydlím dozorce, poté přišla přestavba spojená se snížením počtu cel," uvedl Sobek.
Po druhé světové válce se v domě několik let bydlelo. Mateiciuc řekl, že město tam po zákazu kočování nastěhovalo rodinu Romů. Později odešli a dům pustl. Od jejich potomků členové spolku v 90. letech zchátralý dům koupili. Peníze na opravu se ale podařilo získat až díky dotacím EU.
"Pro nás to má takový trojí účel, proč jsme to dělali. Zaprvé proto, že nám bylo toho domu líto a dneska už by možná nebyl," řekl jednatel spolku. Druhým důvodem je množství materiálu, které má doma on i další milovníci historie a pro které se najde místo v depozitáři na půdě. "No a za třetí tady nahoře vznikla taková zasedací místnost veliká kromě těch depozitářů. Tam se scházíme a stal se z toho takový spolkový dům," řekl Mateicuc.
Spolek už se pustil i do opravy sousedního domu. Mateiciuc z historických materiálů zjistil, že tam stávala věž, v jejímž sklepení byla místnost, kde se vyslýchali podezřelí. Teď se tam chystá archeologický výzkum a Mateiciuc věří tomu, že se zasypané základy věže podaří najít. "Když se nám to podaří, tak to sklepení vyčistíme a zpřístupníme," řekl. Ze zadní části sousedního domu chce v budoucnu vybudovat Muzeum česko-německého porozumění.
Katovnu mohou zájemci navštívit zatím v soboty a ve středy. V dubnu je otevřeno od 09:00 do 16:00, od května do 17:00, ale není problém domluvit si individuálně prohlídku i na jiný termín. Další podrobnosti lze najít na internetových stránkách www.katovna-odry.cz.