Na počest spisovatele vzniknou například divadelní představení, naučné stezky, soutěže nebo památná místa. Pořádají se besedy, konference, výstavy a projekty mezinárodního formátu, uvedl Fojtík.

Přesně v den výročí Hrabalova narození, 28. března, bude v nymburském pivovaru, kde Hrabal žil, pokřtěn nový pivní speciál. Večer bude literárně hudební beseda se znalcem Hrabalova díla Radko Pytlíkem. "Bohumil Hrabal byl nesmírně vzdělaný a citlivý člověk. Bohužel v posledních letech získal nálepku neurvalého člověka a hrubiána, protože měl v těch posledních letech velké zdravotní problémy a bolesti. A když přijel do Kerska a chtěl psát, tak byl strašně naštvaný, když ho tam lidi začali otravovat. Neustále stál někdo u dvířek," řekl ČTK spisovatel, dramatik a znalec Hrabalova díla, který ho osobně znal, Jan Řehounek.

Oslavy výročí Hrabalova narození začaly v Nymburku už na začátku března otevřením výstavy fotografií v městské knihovně. Výstava tam potrvá do 21. března. Ve středu 19. března se v městském Hálkově divadle uskuteční křest bibliofilie Milý Karle, což je sedm dopisů Bohumila Hrabala jeho příteli, hudebníkovi Karlu Maryskovi. Bibliofilii doplňuje vložený grafický list uznávaného umělce a Hrabalova přítele Jiřího Anderleho.

V sobotu 29. března bude v Lesním ateliéru Kuba v Kersku, kde měl Hrabal chatu, pokřtěna kniha Bronislava Kuby Slavnosti sněženek - lidské osudy a odhalení tajemství v Hrabalově Kersku. Křtu se podle autora zúčastní lidé z Kerska, kteří se stali námětem pro postavy Hrabalových knih. "Všichni se v Kersku ptají, jak to bylo třeba s panem Limanem, který vozil v kozy v autě ve fordu, jestli to bylo skutečně, nebo ne. Tak to jsem odhalil a taková odhalení v knize najdete," řekl Kuba.

Vlastivědné muzeum Nymburk chystá výstavy Hrabal a Nymburk, Hrabal a umění a na květen je naplánováno vydání knihy Hrabal známý a neznámý. Na jedné z výstav by mělo být k vidění také Hrabalovo auto.

Výčet akcí, které se vztahují k oslavám, je vypsán mimo jiné na webových stránkách www.hrabal-nymburk.cz.

Kromě Nymburka se do oslav zapojilo i Brno, kde se spisovatel narodil, nebo pražská čtvrť Libeň, kde také žil. V letohrádku Hvězda v Praze 6 potrvá od dubna do srpna výstava Kdo jsem, Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech - Středoevropan. Expozice s asi 40 velkoformátovými panely s fotografiemi a texty se pak přestěhuje do Berlína a dalších evropských měst. V Praze bude v dubnu také mezinárodní vědecká konference o Hrabalově díle v Památníku národního písemnictví. Divadlo Pod Palmovkou připravuje satirickou hru o kauze nymburského gymnázia, jehož studenti odmítají přejmenování školy po slavném spisovateli. Premiéru má mít v květnu.

Bohumil Hrabal za své dílo získal několik českých i světových literárních cen, například za knihy Příliš hlučná samota a Obsluhoval jsem anglického krále. Hrabal ve svých dílech čerpal z autentických životních zkušeností. Umělecky je dokázal převést do nadsázky a komických situací, objevovala se také skepse, černý humor a melancholický podtext.