Najít krále je výsadou jinochů, kteří v daném roce dovrší 18 let. Obcházejí po vesnici rodiny chlapců ve věku od deseti do dvanácti let a přemlouvají je, aby jim "daly syna za krála". "Podle informací od kluků moc velká tlačenice tento rok nebyla. Jsou velmi vděční a bylo velmi rádi, že rodina Šobáňova souhlasila s tím, že František bude vlčnovským králem. Myslím, že se klukům docela ulevilo," popisoval Pijáček.

Podle něj provází hledání vlčnovského krále každoročně 'určité napětí'. "Jeden rok to bylo snad až deset dnů před krojovým plesem, kdy rodiče řekli ano. Na druhou stranu si pamatuji léta, kdy jsme seděli po Jízdě králů v královské rodině s klukama a oni tam měli pozvané kamarády z ročníku, který jel Jízdu králů příští rok. No a ti nám tam oznámili, že už krále mají," vzpomíná vlčnovský starosta. Šobáňovi dobře vědí, co povinnosti královské rodiny obnášejí.

Františkův bratr Petr byl králem v roce 2008 a jejich otec jel jako král v roce 1985. "Děláme to pro syna, který sám projevil zájem," řekl ČTK Petr Šobáň starší. Dodal, že František je hlavně fotbalistou, ale v kroji prý také chodí rád. "Jsme věřící rodina a kroj používáme při větších svátcích. K folkloru tíhneme, je to pro nás citová záležitost," uvedl otec vlčnovského krále. Rodinu podle něj čekají starosti a hodně práce, do které se ale zapojí celá včetně prarodičů.

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě již z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ve Vlčnově příští rok vyvrcholí průvodem v neděli 25. května. Kromě Vlčnova se Jízda králů jezdí i na dalších třech místech Slovácka - v Kunovicích, Hluku a Skoronicích.