Mluvčí pákistánské vlády sdělil, že rozhodnutí ministerského výboru na ukončení moratoria schválil premiér Naváz Šaríf. "Bylo rozhodnuto, že moratorium bude zrušeno. Premiér to schválil," řekl.

Volání po zrušení moratoria na popravy se ozvalo již v úterý krátce po útoku. Někteří vysocí pákistánští činitelé upozornili, že moratorium povzbuzuje teroristy a limituje protiteroristické akce v zemi.

Generální tajemník fundamentalistické strany Džamíjate ulemáe islám (Společenství islámských duchovních) a vládní ministr Maulána Haidrí v úterý prohlásil, že stát nemá právo pozastavovat výkony trestu smrti. "Jen příbuzní oběti mají právo omilostnit vraha, buď s žádostí na vyplacení odškodného nebo bez ní. Tak to stojí v islámském právu," konstatoval politik, jehož strana požaduje přijetí ústavy na základě islámského učení sunnitského směru.

Podle Haidrího se teroristé ani v nejmenším nebojí důsledků tak ohavných zločinů, jakými jsou vraždy, protože je za ně čeká bezvýznamný trest. "Pachatelé teroristických činů musejí být oběšeni," dodal.

V Pákistánu je trest smrti udělován relativně často, od roku 2008 ale nejsou popravy vykonávány. Výjimkou byl případ člena armády odsouzeného vojenským soudem, který byl oběšen v listopadu 2012. Premiér Šaríf po svém nástupu k moci v roce 2013 oznámil záměr zrušit moratorium na výkon trestu smrti, ani za jeho vlády se ale zatím v Pákistánu nepopravovalo.

Podle odhadů mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je v pákistánských celách smrti více než 8000 vězňů, z nichž někteří byli odsouzeni zvláštními protiteroristickými soudy.