Kirschner pro Říhu zajišťoval ostrahu objektů, převoz diamantů nebo ochranku rodiny českého diamantového bosse. Obžaloba jej viní z toho, že majitele diamantové firmy vydíral po ukončení vzájemné spolupráce tím, že poskytne informace, které by mohly společnost poškodit. Na základě těchto informací by prý nebyly proplaceny peníze za pojištěné diamanty.
Kirschner tvrdí, že po dohodě ukončili vzájemnou spolupráci, ze kterou dostal zaplaceno zhruba 2,4 milionu korun. Chtěl ale pokračovat ve vyšetřování případu krádeže, kterému se věnoval i při spolupráci s firmou. Proto chtěl zprostředkovat schůzku s Říhou, který se i s rodinou kvůli obavám o bezpečnost přestěhoval do Dubaje. Kromě toho prý spolu ještě měli rozjednaný velký zahraniční byznys s diamanty. "Žádný nátlak nebo výhrůžku jsem nezaznamenal," řekl dnes novinářům Kirschner.
Kirschner prý má být kauzou vydírání umlčen, aby se zakryly podezřelé informace o ztracených diamantech. Při pátrání údajně zjistil, že šlo o pojistný podvod. Proto prý spolupracoval s belgickou pojišťovnou, která by za ztracené diamanty mohla platit. Pojistné zatím vyplaceno nebylo.
Majitel firmy D.I.C. Holding Luboš Říha večer v tiskovém prohlášení uvedl, že nařčení z pojistného podvodu absolutně odmítá. Od Kirschnera jde podle něj o účelové tvrzení. "Ztrátu z ukradených diamantů v hodnotě 200 milionů musím v případě, že zloděj nebude dopaden, hradit sám. Nemám žádný důvod k pojistnému podvodu, neboť pojišťovny mi žádnou částku neuhradily a ztrátu nesu v plné výši," uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici.
Kirschner uvedl, že na případu spolupracoval i s kolegy v Rusku, kteří údajně Lebekina vypátrali. Rus se podle něj na krádeži domluvil s Říhou a jeho obchodním partnerem Přemyslem Synkem. Ten si nyní odpykává pětiletý trest za to, že s uprchlým Radovanem Krejčířem a dalším komplicem Michalem Kurcinou vytuneloval společnost Technology Leasing.
Podle vyšetřovatele krádeže diamantů byl případ odložen letos v květnu. Policisté se zabývali i verzí, že šlo o pojistný podvod, ale nepodařilo se to prokázat. Přesto upozornil na některé podezřelé okolnosti. Firma D.I.C. totiž podle něj téměř rok nechtěla zveřejnit informace o pátrání v médiích, protože by jí to údajně poškodilo. "Snažili jsme se je rok přesvědčit o opaku," uvedl policista.
Nakonec policisté získali povolení zveřejnit informace od poškozené pojišťovny a o případu z července 2012 v médiích informovali loni v dubnu. D.I.C.vznikla v roce 2005 a na webu se prezentuje jako nejrychleji rostoucí diamantová firma na kontinentu. Pobočky má v různých koutech světa a obchoduje i v Asii.
Před soudem dnes vypovídali také svědci, kteří potvrdili údajné vydírání ze strany Kirschnera. Například manželka uvězněného Synka tvrdila, že jí Říha ukázal výhružné zprávy v mobilním telefonu. Soud bude v rozplétání kauzy pokračovat 19. listopadu.