"U všech tří byl výsledek psychologického zkoumání v podstatě podobný. U žádného z nich jsem neshledal nějakou výraznou psychopatologii," uvedl Pernička. Motivací mužů v kauze metanol podle něj byl finanční zisk, lítost nad poškozenými prý projevil pouze Vacula.
Metanolová aféra vypukla 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Podle obžaloby Křepela s Fianem namíchali 10.000 litrů směsi tvořené z poloviny metanolem a z druhé etanolem. Do oběhu ji uvedl Vacula, od něhož se látka dostala k dalším distributorům a poté ke spotřebitelům. Fian a Křepela vinu odmítají. Vacula trestnou činnost doznává, pouze zpochybňuje, že by se jím dodaným alkoholem otrávili všichni poškození.
Podle Perničky nemá Vacula, jehož výpověď usvědčuje i spoluobžalované, sklony ke lhaní. Fian podle něj místy zkresloval informace o své osobě, když měl tendence 'vidět se v lepším světle'. Co se resocializace všech tří mužů týče, Pernička neshledal žádná negativa. "Případný výkon trestu odnětí svobody by posloužil jako dostatečný faktor resocializace," mínil psycholog.
U soudu dnes vypovídali i pracovníci Celně technické laboratoře Generálního ředitelství cel, kteří zkoumali zajištěné vzorky otráveného alkoholu. Nezávislá analýza měla potvrdit obviněnými a svědky uváděné informace o distribuci směsi po Česku. Odborníci vzorky rozdělili do několika skupin, přičemž do jedné z nich jich zařadili větší množství. "Tvrdíme, že vzorky zařazené do jedné skupiny k sobě nějakým způsobem patří," přiblížil jeden za celníky Jiří Mazáč.
Zda všechny vzorky zachyceného alkoholu pocházejí z jednoho zdroje ale podle něj nelze z analýz celní správy určit. U soudu se dnes také probíralo, zda jdou z lihu odstranit denaturační prostředky tak, aby poté mohl být použit pro výrobu alkoholu. Zajímalo to hlavně Křepelu, jenž u soudu již dříve uvedl, že Vacula nakoupil "desinfekci", kterou svým klientům deklaroval jako potravinářský líh. Obviněním Fiana a Křepely prý maskuje svou trestnou činnost.
"Nemrznoucí směs bývá často zneužívána k výrobě alkoholu, proto hledáme denaturační látky," uvedl Křepela, který tvrdí, že Vaculovi nedodal líh určený pro výrobu alkoholu, ale právě nemrznoucí směs do ostřikovačů. Sám však řekl, že celou dodávku mu Vacula nezaplatil a vrátil. Nemohl z ní tak nic vyrobit. Podle Vaculy šlo navíc asi o 4400 litrů otráveného alkoholu, který vracel poté, co se začali objevovat první lidé, kteří po konzumaci směsi zemřeli.
Hlavní líčení pokračuje výslechem dalších svědků ve čtvrtek.