Do výkonu ekonomiky USA se v posledních třech měsících loňského roku promítl větší obchodní schodek a útlum ve vytváření firemních zásob. Zpomalení růstu ale pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání. Spotřebitelské výdaje totiž rostly nejrychlejším tempem od začátku roku 2006.
Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, stouply ve čtvrtém kvartálu o 4,2 procenta, o desetinu procentního bodu pomaleji, než byl první odhad. Silná domácí poptávka se projevila v nárůstu dovozu, což obratem vedlo k obchodnímu deficitu, který z růstu HDP umazal 1,15 procentního bodu. Domácí poptávka bude zřejmě nadále nacházet oporu v levnějším benzinu a solidní kondici pracovního trhu.
Investice podniků do zařízení v loňských posledních třech měsících stouply o 0,9 procenta namísto původně odhadovaného poklesu. Výrazný posun nastal u objemu podnikových zásob, které byly podstatně nižší, než ministerstvo obchodu předpokládalo ve svém prvním odhadu z konce ledna. Pomalejší tvorba zásob se ale podle analytiků příznivě projeví na růstu HDP v tomto čtvrtletí.
Tlak na růst spotřebitelských cen ale zůstal i přes solidní spotřebu slabý. Ceny bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií stouply podle nerevidovaných čísel o 1,1 procenta, což je nejpomalejší tempo od druhého čtvrtletí 2013. Nízká míra inflace napovídá, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb ze současných rekordních minim. Banka je v rámci podpory ekonomiky drží od prosince 2008 blízko nule.