Problém je s miliony litry nafty uskladněné v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe, která spadla do insolvenčního řízení a insolvenční správce zpochybňuje, že nafta patří Česku. Hrozící škoda přesahuje 1,5 miliardy korun. Dále je tu soudní spor se společností Lukoil Aviation Czech vedené poradcem prezidenta Martinem Nejedlým kvůli pokutě 27,5 milionu korun za podivnou obměnu zásob leteckého petroleje. Nevýhodné pro stát byly smlouvy se společnostmi ze skupiny Agrofert o uskladnění strategicky důležitých potravin. Špatná je podle Švagra i zakázka na uskladnění desítek tun másla bez výběrového řízení.

"Od momentu, kdy jsem na správu nastoupil, řeším samé kostlivce. Jako první jsem dal soudní podání směrem k firmě Lukoil," prohlásil Švagr, jenž v čele SSHR loni v únoru nahradil Ondreje Páleníka. Trestní oznámení podal také v případu Viktoriagruppe.

Kromě šéfa se změnili ředitelé jednotlivých sekcí. "Procházíme minovým polem. V zásadě celé vedení správy je nové. Předpokládám, že další personální změny budou pokračovat," naznačil další kroky Švagr.

Kromě personálních změn se změnil také přístup správy ke smluvním závazkům. Všechny nové smlouvy s takzvanými ochraňovateli, tedy těmi, kdo strategické zásoby skladují, prý správa nově uzavírá pouze na dobu určitou. "Nemůže se stát, že bych zdědil smlouvu na dobu neurčitou, která obsahuje 44 dodatků. Nebo aby máslo, které máme v našich zásobách, prakticky nebylo nikdy vysoutěženo," uvedl Švagr.

Nové vedení správy už také zahájilo jednání s partnery se smlouvami na dobu neurčitou. "Otevíráme je a chci, aby se výrazně vylepšily. Protože je řada věcí, které jsou v těch smlouvách podle mého názoru jednoznačně špatně pojaty," řekl šéf správy rezerv. Jako příklad uvedl nejasně specifikované okolnosti dostupnosti zásob.

První výraznější výsledek oznámila správa na konci loňského roku, kdy se jí podařilo změnit právě smlouvu se společností Navos ze skupiny Agrofert tak, aby byla pro stát výhodnější. Firmě například nařizuje, že při pravidelné obměně obilí nesmí jeho množství klesnout pod minimální hranici 310.344 tun na déle než 24 hodin. Tím se má zamezit případným spekulacím se státními rezervami. Dotatek smlouvy také stanoví, že Navos musí být "přiměřeně pojištěn k zajištění pohledávky ukladatele plynoucí z krytí škod vzniklých na hmotných rezervách".

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásobu například ropy, leteckého petroleje, potravin či léků. Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.