V žádosti o novou licenci, kterou ČEZ podá do května 2020, bude jadernému dozoru dokládat například stav reaktoru a bezpečnostních systémů, připravenost personálu, vnitřní havarijní plán, plány odstávek nebo program zvyšování úrovně bezpečnosti.

"Získání licence na dalších deset let je kontinuální proces. V průběhu celého provozu musíme splňovat náročné podmínky plynoucí z mezinárodní i české legislativy. Pouze plnit zákony ale nestačí. Musíme být o krok vpřed, abychom se nedostali do potíží při zpřísňování požadavků. S tím, jak se mění svět kolem nás, mění se i nároky například na jaderná zařízení," uvedl ředitel.

Proces obnovení licence je podle něj hodně o stavu zařízení a zejména způsobu řízení životnosti elektrárny. Souvisí s tím i pravidelné hodnocení, které se provádí vždy po deseti letech před žádostí o licenci. "Z toho hodnocení mohou vzejít požadavky na technické modifikace, ale vzhledem k mládí Temelína v tom posledním hodnocení požadavků nebylo mnoho," uvedl ředitel. Prodloužení licence si tak podle něj pravděpodobně nevyžádá žádné mimořádné investice.

Jaderná elektrárna Temelín dosáhla loni ve své čtrnáctileté provozní historii třetí nejvyšší roční výroby. Pomohla jí k tomu modernizace turbíny na prvním bloku a zkrácení odstávek pro výměnu paliva. Do sítě loni dodala 14,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Plán kvůli neplánovaným odstávkám splnila na 99 procent. Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín 165,09 miliardy kWh elektřiny.