"Deflace v průmyslu podle dnes zveřejněných dat přetrvává. Nebezpečí pro českou ekonomiku spočívá v tom, že vývoj cen na začátku výrobního řetězce se může za několik měsíců přenést i do vývoje cen koncových. Pozvolné zrychlování tempa spotřebitelské inflace by proto mohlo být zadušeno," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Ceny průmyslových výrobců se od počátku roku s výjimkou srpna meziročně snižují. V říjnu proti stejnému měsíci loni nejvýznamněji klesly ceny elektřiny, plynu a páry skoro o devět procent. Snížily se také ceny v těžbě a potravinářském průmyslu. Naopak vzrostly ceny dopravních prostředků, kovodělných výrobků a také dřeva, papíru a tisku.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj cen u výrobců se obvykle brzy projeví v cenách pro spotřebitele. Ty v říjnu v Česku stejně jako o měsíc dřív vzrostly o 0,7 procenta, což bylo lehce pod očekáváním České národní banky.

Do budoucna lze podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa očekávat další pokles cen v průmyslovém sektoru. "Propad cen ropy se bude promítat i v dalších měsících. Velmi dobrá letošní úroda spolu s ruskými sankcemi budou tlačit ceny dolů zase v potravinářském průmyslu. Nakonec na začátku roku patrně poklesnou i ceny elektřiny a pravděpodobně v příštím roce i ceny plynu," uvedl.

Ceny v zemědělství v říjnu dál zrychlily meziroční pokles na 3,9 procenta. V rostlinné výrobě se snížily o 6,6 procenta, když ceny brambor proti loňskému říjnu klesly skoro o 39 procent a ovoce o víc než pětinu. V živočišné výrobě růst cen výrazně zpomalil na 0,2 procenta, dál zdražovaly vejce a mléko. Meziročně stouply ceny stavebních prací, podle odhadů zrychlily růst na 0,8 procenta. U tržních služeb v podnikatelské sféře ceny zopakovaly zářijový meziroční růst o 0,8 procenta.

Ve srovnání se zářím klesly ceny průmyslových výrobců o 0,4 procenta a zemědělských o 3,1 procenta. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,1 procenta a tržních služeb o 0,2 procenta.