Loni v září byly dluhy domácností o 44 miliard korun nižší a dluhy firem o 23 miliard nižší.
"Úrokové sazby hypoték zatím nenašly své dno a růst cen nemovitostí je zatím spíše přáním developerů než realitou. Oboje tak podporuje poptávku po úvěrech na bydlení, které se nejvíce podílejí na zadlužení českých domácností," uvedl partner v PwC Audit Petr Kříž. S ekonomickým oživením lze navíc podle něj očekávat, že i letošní Vánoce budou bohatší než ty loňské, což by mělo zvýšit i poptávku po spotřebních úvěrech na dárky. V případě podniků pak podle Kříže banky v současné době vedou konkurenční boj o zdravé firmy, které by mohly úvěrovat.
Domácnostem i podnikům v září vzrostly úspory na jednodenních vkladech. Lidé na nich měli uloženo 1,33 bilionu korun, což je proti srpnu o 4,2 miliardy korun více. Proti loňskému září byly jejich úspory téměř o 129 miliard korun vyšší. Vklady firem od srpna stouply o 3,8 miliardy korun, za rok byly vyšší o 73 miliard korun.
Na účtech s výpovědní lhůtou se však úspory domácností i podniků meziměsíčně ztenčily. Domácnostem ubylo 583 milionů, meziročně se jim vklady snížily o 24 miliard na 308,3 miliardy. Vklady podniků od konce srpna klesly o 2,2 miliardy na 14 miliard. Proti loňskému září je to ale o 1,6 miliardy korun více.
Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.