"Další využití tohoto nového obchodního modelu nyní posuzujeme, proto k tomu zatím nebudeme poskytovat více informací," doplnila Matuszná.
Zákon o bankách poskytování nebankovních služeb neumožňuje, jde jej ale podle serveru velmi snadno obejít. "ČNB považuje obecně za rozumné, aby banky zůstaly finančními institucemi a soustředily se na poskytování služeb na finančním trhu. Případná změna přístupu je podmíněna změnou zákona o bankách, které by musela předcházet široká odborná diskuse o potřebnosti a podmínkách takové změny," sdělila ČTK Kateřina Bartůšková z odboru komunikace centrální banky.
Jinou otázkou jsou podle ní případy, kdy by měla s bankou propojená osoba využívat prostory banky při nabídce nefinančních služeb. To samo o sobě právní předpisy nevylučují, banka však musí posoudit související rizika. V rámci bankovní pobočky může být část prostor pronajata jiné osobě, která bude nabízet nefinanční služby, podotkla Bartůšková.
Česká spořitelna má s prodejem energií podle odborníků velkou šanci uspět. "Banka má velkou pobočkovou síť i klientskou základnu. Může se opřít o značku, takže nepotřebuje tolik utrácet za marketing jako nový nezávislý obchodník," řekl serveru Novinky.cz expert na energetiku Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.
Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů. Vlastní ji rakouská skupina Erste Group.