Zdražování potravin na obzoru, varují ekonomové. Připlatíme si za vejce, mléko i čokoládu
Blíží se další vlna zdražování potravin? Zatímco ceny průmyslových výrobků nebo energií se stabilizovaly, ceny zemědělských výrobců skokově vzrostly. Ekonomové varují, že na obzoru tak může být další zdražování. Inflace se z obecného nákupního košíku přestěhovala do potravin. Jaké jídlo nám zdraží nejvíc?
Ceny zemědělských výrobců vyskočily v červnu meziročně o více než 13 %. Tím ale vysoká čísla u nárůstu cen zdaleka nekončí. Jak upozorňuje hlavní analytik trhu společnosti Purple Trading Petr Lajsek, u některých konkrétních produktů lze mluvit až o extrémním nárůstu. „Vejce zdražila o 39 %, skot o 31 %, mléko o téměř 20 %. A ani rostlinná výroba nezaostává - obiloviny zdražily o 15 %, olejniny o 23 % a ovoce o 25 %,“ vysvětlil Blesku.
Tento růst se podle něj, dříve či později, musí projevit na pultech obchodů. Současný pokles cen pak Lejsek nepovažuje za projev stabilizace ekonomiky, ale zadržování tlaku ze strany obchodníků. „Je pravda, že obchodníci momentálně spíš ustupují ze svých marží, což spotřebitel vnímá pozitivně. Pokud se nákladová základna nebude stabilizovat, začnou ceny na pultech znovu růst. To je patrné u cen mléka, másla nebo vajec. Tedy položek, u kterých hraje roli nejen růst nákladů, ale i strukturální změny - třeba úbytek skotu nebo vyšší náklady na udržitelnost,“ dodal.
Právě zvýšení nákladů na udržitelnost vidí jako možný důvod nadcházejícího zdražování i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Budou dále zdražovat vejce, a to kvůli zavádění chovů s lepšími podmínkami pro zvířata. Dále pak mléčné výrobky, zejména máslo, a to kvůli růstu cen krmiv a energií. Vedle toho se nadějeme z podobných důvodů vzestupu cen masa, hlavně hovězího,“ řekl pro Blesku.
Krom tlaku na životní podmínky zvířat a růstu cen energií mohou podle něj zdražování v nejbližší době způsobit také nízká úroda nebo rozhodnutí politiků. „Kvůli špatné úrodě kávy a kakaových bobů dále zdraží káva či čokoláda a výrobky s ní. Z důvodu možné nové daně ze slazených nápojů mohou zdražit i tyto, v příštím roce pak kvůli růstu spotřební daně zdraží dále mnohé alkoholické nápoje,“ uzavřel Kovanda.
„Vzhledem ke skokovému růstu cen zemědělských výrobců, který se přenáší do cen potravinářů, lze očekávat další zdražování potravin na pultech obchodů. Největší tlak na zvyšování cen lze předvídat u výrobků z masa a mléka,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Zdrženlivější je v predikcích zdražování analytik Michal Skořepa z České spořitelny. „Takhle na přímo to nefunguje, je tam obvykle zpoždění a řada mezistupňů. Výsledná cena, řekněme krabice mléka nezávisí zdaleka jenom na té surovině samotné, ale i na dopravních nákladech a na mzdách. Takže si nemyslím, že by rovnou, pokud došlo ke skokovému zvýšení cen zemědělských výrobců, to do pár týdnů znamenalo skokové zvýšení cen potravin,“ mírnil obavy pro Blesk .
Za reálný i tak ale považuje pokračující pozvolný růst cen v delším časovém horizontu. „Ale ty ceny zemědělských výrobců jsou dost kolísavé, takže se klidně může přihodit, že během pár měsíců zase začnou klesat a ten signál do cen potravin ani nestihne dojít,“ míní.
Podle Lajska ale vedle cen zemědělských výrobců může proinflačně působit i růst mezd. To by mohlo mít odezvu i v rozhodování České národní banky. „Nominální mzdy rostly v prvním kvartále o 6,7 %, což příliš nesouzní s cílem ČNB srazit inflaci na 2 % rovná. Vzhledem k růstu cen potravin a vyšším mzdám tak může mít ČNB o důvod více držet úrokové sazby beze změny. A to prodražuje hypotéky a ostatní úvěry,“ řekl.
Volí je ti co z toho mají prospěch a potom ***amotní pražáci. 👎