Důvodem nechválení závěrky je podle Staňka to, že kvůli likvidátorovi holdingu Zdeňkovi Častorálovi nemá společnost audit. Dnešní valná hromada neměla základní náležitosti, jaké musí její svolání mít, reagoval Častorál, který považuje dnešní jednání pouze za shromáždění akcionářů.

Akcionáři podle Staňka pověřili představenstvo vypracováním návrhu na rozdělení holdingu. Tento krok by měl vést k urychlení likvidace společnosti, která již trvá 13 let, dodal.

Rozdělením společnosti odštěpením by ale podle Častorála došlo ke zrušení její likvidace. "Jde o závažný krok v rozporu se zákonem. V konečném výsledku jde o snahu zmařit účel likvidace a protiprávně odstavit soudem jmenovaného likvidátora,připravit akcionáře o nárok na likvidační zůstatek a zajistit beztrestnost osob protiprávně spravující majetek vyvedený z HPH," uvedl.

Valná hromada měla schvalovat účetní závěrku společnosti za rok 2012, podle které měl majetek HPH činit 24 miliard korun. Příprava žaloby na stát, v níž mělo jít o desítky miliard korun, je podle Staňka nyní na likvidátorovi. HPH se chtěl soudit kvůli škodám způsobeným zejména liknavou prací policie, soudů i dalších institucí.

Odvolací pražský vrchní soud uložil v roce 2012 zakladateli a bývalému prezidentovi harvardských fondů Viktoru Koženému a jeho bývalému likvidátorovi Borisi Vostrému tresty deset a devět let vězení. Muži podváděli při obchodech s cennými papíry, HPH způsobili podle verdiktu škodu přes deset miliard korun. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, škodu mají nahradit. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky.

Z dřívějších informací Častorála vyplývá, že majetek holdingu spočívá především v zástavních smlouvách a směnkách za Koženého firmami.

HPH vznikl z Koženého Harvardských privatizačních fondů, a poté vstoupil do likvidace. Soud mu zablokoval i část majetku. Likvidaci a konání valných hromad provází řada právních sporů.

fd mal