ŘSD oslovilo v roce 2011 tři dodavatele a z jejich nabídek vybralo jako nejvhodnější AlpineBau s cenou 160 milionů korun. Postupovalo ale bez otevřené soutěže v jednacím řízení bez uveřejnění, což je možné pouze v ojedinělých případech. ŘSD argumentovalo havarijním stavem svodidel, který ohrožoval bezpečnost silničního provozu. "Na tento neuspokojivý stav svodidel však bylo ŘSD upozorňováno opakovaně policií již devět měsíců před zadáváním zakázky. Nejednalo se tedy o situaci náhle vzniklou a nepředvídatelnou," uvedl Rafaj.

Rozhodnutí o rozkladu nyní ŘSD analyzuje, uvedla mluvčí státní organizace Martina Vápeníková. V úvahu podle ní přichází i podání žaloby proti tomuto rozhodnutí k soudu.

ŘSD podle Rafaje mohlo situaci předvídat a současně mělo pro použití vhodného druhu zadávacího řízení dostatečný časový prostor. "Transparentnějšího typu zadávacího řízení by se mohlo zúčastnit více uchazečů, a zadavatel tak mohl obdržet ekonomicky výhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

ŘSD hrozila pokuta až osm milionů korun. To, že ŘSD oslovilo alespoň tři firmy, vzal antimonopolní úřad jako polehčující okolnost.

Zakázkami ŘSD se ÚOHS zabývá poměrně často. Loni mu uložil například pokutu 900.000 korun za to, že ŘSD nechalo vyměnit na dálnici D1 svodidla v délce osmi kilometrů bez soutěže.