Programová rada České televize loni schválila 453 nových projektů, což znamenalo poloviční nárůst proti předchozímu roku. Předpokládané investice ve výši zhruba miliardy korun by vzhledem k úsporám provozních nákladů přesto měly zůstat na stejné výši. "V roce 2013 jsme spouštěli na konci srpna dva nové televizní kanály, dětské ČT:D a kulturní ČT art, a pro ně kreativní producenti připravovali řadu programů," vysvětlil zvýšení počtu pořadů generální ředitel ČT Petr Dvořák. Zhruba na čtyřnásobek narostly investice do dětských pořadů a nárůst zaznamenala i díla věnující se kultuře a umění.
Novým oznámeným projektem je dvoudílný historický film vznikající k šestistému výročí upálení Jana Husa. Režisér Jiří Svoboda do hlavní role významné osobnosti českých dějin obsadil herce Matěje Hádka. Scénář napsala spisovatelka Eva Kantůrková. "Jan Hus je veliký projekt, asi jeden z největších filmů, do kterých se kdy Česká televize pustila," poznamenal ředitel vývoje ČT Jan Maxa. Do budoucna by se podle něj ČT chtěla věnovat dalším postavám z české historie, například Antonínu Dvořákovi nebo Karlu IV. Jan Hus by se měl na obrazovkách objevit v polovině příštího roku.
Zástupcem detektivního žánru na obrazovce ČT bude dvanáctidílný seriál Vraždy v kruhu, ve kterém se vedle Ivana Trojana objeví například i herci Marek Němec nebo Richard Krajčo. Česká televize plánuje pokračovat v cyklu filmových povídek Škoda lásky natáčených podle námětů českých spisovatelů. Druhá řada vsadila na jména Bohumila Hrabala, Eduarda Petišky, Jana Zábrany nebo Miloše Urbana. Pokračování bude mít i dokumentární cyklus Český žurnál režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy, přinášející obecnější pohled na aktuální kauzy odehrávající se v české společnosti.
Mezi oznámenými dokumentárními projekty je mimo jiné film o 55. sezoně divadla Semafor pod názvem Nejistá sezona Semaforu. Režisér Marek Sklář dílo původně zamýšlel jako přípravy obnoveného představení Kdyby tisíc klarinetů od prvních zkoušek po premiéru v loňském roce. "Zřejmě se mu to zalíbilo a najednou z toho vznikl projekt natočit celou sezonu. Já jsem docela rád, protože tato sezona ze všech, které jsme zažili, je nejméně nejistá," řekl spoluzakladatel divadla Jiří Suchý.
Životní styl městských subkultur pak mapuje šestnáctidílný cyklus krátkých filmů Kmeny, na jehož tvorbě se podílí autorský tým kolem rapera a výtvarníka Vladimíra 518. Dílo vychází ze stejnojmenné knihy tohoto autora a zapojuje řadu výrazných režisérských osobností jako Olga Sommerová nebo Theodora Remundová. "Konceptem dokumentu je vzít diváky tam, kde nikdy nebyli. Mnoho z těch scén jsou uzavřená společenství," uvedl hudebník.
Dokumentární tvorbu, která představuje 40 procent všech loni schválených projektů, dále reprezentuje i série o mentálně postižených lidech Pět statečných nebo cyklus o důchodcích Nabručení. Dokumentární kronikou pak má být Raport o velké válce, jenž vzniká u příležitosti stého výročí vypuknutí první světové války.
Příspěvkem k televizní zábavě by podle České televize měl být nový pořad Pečený sněhulák. Pásmo skečů a absurdního humoru vznikající v režii Jakuba Koháka má ještě letos navázat na někdejší Českou sodu a oblíbené pořady ze zahraničí. Česká televize rovněž představila novou soutěž Boj o koláč, v níž pět herců Marek Daniel, Josef Polášek, Bára Poláková, Tomáš Měcháček a Tomáš Jeřábek bude soupeřit o pozici nejlepšího komika televizní zábavy.
Řadu projektů Česká televize připravila i pro dětské diváky. Vzniknout mají například pohádky v režii Karla Janáka Princezna a písař a Velká obrázková loupež nebo Bylo nebylo, kterou připravují Petr Kolečko a Jan Prušinovský, autoři sitcomu Čtvrtá hvězda. Dětem předškolního věku má být určena Angličtina s Hurvínkem.
Česká televize obměnila systém vlastní tvorby předloni, kdy ustavila nové producentské skupiny. V současné době jich v ČT pracuje 17. Podle Dvořáka se tento systém za necelé dva roky osvědčil a mezi producentskými skupinami podle něj funguje přirozená konkurence.