Metodika národního pojetí reflektuje změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, nikoliv pouze pohyb zboží přes hranice například i mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí. Celková obchodní bilance je tak měsíčně horší o zhruba dvacet miliard korun, předpokládali statistici.
V lednových datech je rozdíl oproti staré metodice výpočtu dokonce 29,1 miliardy korun. V přeshraničním pojetí dosáhl celkový vývoz zboží hodnoty 289,6 miliardy korun a dovoz 245 miliard koruny, což znamená přebytek 44,6 miliardy.
Českým exportérům se tak na začátku letošního roku dařilo. Vývoz v národním pojetí se meziročně zvýšil o 17,8 procenta na 253,7 miliardy korun a dovoz o 12 procent na 238,2 miliardy korun. "Na velmi dobrém výkonu se podepsala jak intervence ČNB z konce minulého roku, tak zvýšená poptávka na klíčových trzích. Například na německý trh vyvezli čeští exportéři v meziročním srovnání zboží v objemu o více než 20 procent vyšším," uvedla Asociace exportérů.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka rostoucí export odráží příznivou konkurenční pozici tuzemských firem na jedné straně a rostoucí poptávku na evropském trhu na straně druhé. "A nakonec je to export, respektive zpracovatelský průmysl, který vytáhl naši ekonomiku z červených čísel, a ukončil tak nejdelší recesi v historii," dodal Dufek.
"Za zlepšováním exportu stojí zejména segment silničních vozidel, kde ke zlepšení došlo napříč Evropou a česká ekonomika, která je v tomto segmentu silně exponovaná z toho přirozeně těží, navíc zřejmě zapůsobila pozitivně i obměna modelových řad některých automobilek," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Na celkovou bilanci v národním pojetí, jejíž přebytek byl vyšší než v lednu naposledy v červnu loňského roku, mělo příznivý vliv především zvýšení aktiva u strojů a dopravních prostředků o devět miliard korun. Z pasiva do aktiva se dostalo saldo u výpočetní techniky. Schodek se prohloubil u bilance chemických výrobků, doplnili statistici.
Podle Dufka by mohla příznivá čísla zahraničního obchodu následovat i v dalších měsících. "Nepředpokládáme, že by se už nyní výrazně zvyšoval objem vývozu díky slabší koruně, ale bude pokračovat pozitivní vliv poptávky v Evropě. Rizikem pro český obchod, a tedy i pro ekonomický růst této země, zůstává síla a stabilita evropského oživení," dodal.