Výroba desek pro ekologičtější bezvodý ofsetový tisk je první svého druhu v Evropě. "V České republice působíme už od roku 1998. Pro rozšíření zdejší výroby o novou technologii jsme se rozhodli mimo jiné kvůli dobré pracovní morálce a odbornosti zdejších pracovníků. K rozhodnutí také přispěly příznivé podmínky včetně vstřícného přístupu českých úřadů,“ sdělil dnes ČTK prezident Toray Industries Akihiro Nikkaku.

Japonská centrála Toray schválila stavbu nového závodu na výrobu desek pro takzvaný bezvodý tisk v areálu prostějovské továrny předloni na jaře. K rozšíření výroby přiměla firmu Toray rostoucí poptávka a omezená kapacita výrobního závodu na tiskové desky v Japonsku, které v roce 2011 postihlo katastrofální zemětřesení.

Produkce nové výrobní linky zamíří nejen na evropský trh. Prostějovská firma Toray Textiles Central Europe (TTCE) bude dodávat také do Severní a Jižní Ameriky a na Blízký východ. Japonská továrna v Okazaki, která pracuje s novou technologií už od roku 2003, bude i nadále dodávat na domácí trh a dále na odbytiště v Asii a Oceánii.

"Stavbu nové výrobní haly zahájila firma Toray v září 2012. V té době byla jedním z prvních žadatelů o investiční pobídky podle tehdy novelizovaného zákona. Nyní po necelých dvou letech zde našlo práci 50 zaměstnanců,“ podotkl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Japonští investoři podle generálního ředitele agentury CzechInvest Mariana Piechy dlouhodobě patří k nejaktivnějším zahraničním investorům v Česku. "Od roku 2000 zde s naší pomocí investovali přes 106 miliard korun, a pomohli tak vytvořit více než 22.000 nových pracovních míst,“ upozornil.

Společnost Toray vyrábí v Prostějově od roku 1999 polyesterovou podšívkovinu. Do stavby závodu tehdy investovala 48 milionů dolarů (975 milionů korun). Začátkem roku 2006 spustila v novém provozu prostějovské továrny produkci látek pro výrobu airbagů. Stala se tak prvním výrobcem textilií pro airbagy v Česku. Do tohoto projektu Toray investovala 125 milionů korun.

V roce 2012 společnost TTCE zvýšila tržby meziročně o 92 milionů na 738 milionů korun. Prostějovská továrna zároveň více než zdvojnásobila zisk z 76 milionů korun v roce 2011 na 161 milionů korun. Na konci roku 2012 Toray v Prostějově zaměstnávala 215 lidí. Výsledky loňského hospodaření společnost zatím nezveřejnila.