Kdo nepracoval, byl příživník

Hlavně, aby se nenasr... horníci! Tato věta měla za minulého režimu křídla. Pronesl ji premiér ČSSR Štrougal na jednání vlády, snad v roce 1982.
Možná že tehdejší atmosféru vystihuje víc než cokoliv jiného. Pracovat se totiž muselo, práce byla povinná. Kdo nedělal, byl příživník a porušoval zákon. Ale čas od času bylo přece jen třeba udělat něco, aby se ti horníci nenasr...!
A tak - hlavně o státních svátcích - byly v obchodech mimo normálního sortimentu k dostání mandarinky a další jižní ovoce, tu a tam se objevilo i značkové nebo jinak nedostatkové zboží. Přednostní dodávky šly tam, kde byla koncentrace dělnictva největší, do Ostravy, Kladna, na sever Čech.
Byli lidé, kteří pracovali poctivě a s nasazením. Třeba tak, že formou socialistických závazků překračovali normy. Ale při závěrečných etapách plnění plánu se často takzvaně šturmovalo, aby byly všechny ukazatele podle požadavků ústředí (mnohdy jen na papíře), a to snahu těch poctivých často degradovalo. Nicméně na práci byli lidé závislí i tehdy. Stejně jako dnes byla jedním z nejobtížnějších způsobů, jak se uživit. Na tom se nic nezměnilo.
Budoucí sestřičky ze Střední zdravotnické školy v Teplicích. "Takové jsme byly rok před maturitou v roce 1973," napsala nám Květa Hubková.
"Na snímku je můj otec, který jezdil v roce 1949 autobusem na trase Karlovy Vary - Praha," zavzpomínal Jaroslav Hlaváček z Českého Brodu.
V centru Prahy se staví a rekonstruuje bez ohledu na to, kdo je u moci. Takhle se dělníci činili v Jungmannově ulici v roce 1985. Zachytil je přitom Martin Mithofer.
"Rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, a tudíž mnoho let vězení hrozilo tomuto nešťastníkovi za odcizené klubko drátu z hromosvodu," připsal ke svému snímku Martin Mithofer. Střet zloděje s rukou zákona zachytil v roce 1984.
I velkolepý památník na Vítkově potřeboval čas od času trochu poopravit. Takhle se tu rekonstruovalo v roce 1985.
Výstavba stanice metra Můstek na lince B stála celkem 552 milionů Kčs. V roce 1985 zbývalo už jen uložit eskalátory a bylo skoro hotovo.
Zítřejší téma: Obchody