Pátek 29. března 2024
Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt
Oblačno 18°C

Proč platíme za léky víc?

Co se podle čtenářů nejvíc zdražilo
Banner  (Autor: infografika Blesk)
Autor: Iva Dvořáková - 
27. května 2010
06:01

Bouři velmi vášnivých ohlasů vyvolala otázka Blesku: Jsou doplatky na léky teď levnější, nebo dražší než před pár měsíci? Stovky čtenářů Blesku jednohlasně tvrdí, že doplatky léků na předpis pořád rostou. A jako důkaz posílají účtenky z loňska a posledních týdnů.

Ministerstvo zdravotnictví a asociace zdravotních pojišťoven tomu ale nevěří a tvrdí, že doplatky na léky zlevňují! A pokud je prý někde chyba, tak ve špatně informovaných doktorech...

Léky na srdce, na tlak, na plicní a jaterní nemoci či duševní poruchy patří k těm, které podle čtenářů Blesku nejvíc zdražily. Na stranu pacientů se staví pouze Česká lékárnická komora, která stejně jako oni vidí velké zvýšení doplatků.

Banner Banner | Blesk.cz

Lékárníci: Pacienti skutečně platí víc

Zdražení doplatků léků potvrdil prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček: „Mohu potvrdit, že výše doplatků, které čtenáři Blesku uvádějí, odpovídá skutečnosti. Tvrzení, že pacienti nedoplácejí více nebo dokonce že doplácejí méně, je ze strany SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a ministerstva zdravotnictví nekorektní až urážlivé.“

Ministerstvo trvá na svém. Doplatky klesají, a pokud pacient doplácí, může mu lékař předepsat bezdoplatkovou variantu. A zástupce zdravotních pojišťoven dokonce naznačuje, že se lékaři málo zajímají o nabídku léků bez doplatků. „Pokud se pacienti domnívají, že se doplatky na léky nesnižují, či se dokonce i zvyšují, jedná se pravděpodobně o důsledek nedostatečné informovanosti předepisujících lékařů o ceně a úhradě léčiv,“ říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.

Co se podle čtenářů nejvíc zdražilo Co se podle čtenářů nejvíc zdražilo | infografika Blesk

Ministerstvo nemá čas?

Blesk nabídl ministerstvu zdravotnictví a SÚKL možnost, odpovídat při chatu čtenářům Blesku na konkrétní dotazy a radit jim, jaký jiný lék zvolit. Ale nenašel se ani jeden úředník z těchto dvou institucí, aby si udělal čas na čtenáře Blesku a jejich palčivé dotazy.


566915:gallery:true:true

Pojišťovny: Můžou za to lékaři…


Jak sehnat lék bez doplatku

Jak má pacient zjistit, kolik si na lék připlatí a jaký lék je bez doplatku? Na otázky Blesku odpovídal mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kde pacient zjistí, zda je lék bez doplatku?

„Pacient může informaci o doplatku najít např. v aplikaci Léky na webu ministerstva zdravotnictví. V aplikaci jsou plně hrazené léčivé přípravky podbarveny zeleně, je zde také uveden nejvyšší možný doplatek i údaj o průměrném doplatku v uplynulém měsíci. (www.mzcr.cz/ leky.aspx.)“

Co když pacient nechce doplácet na své léky?

„Ve skupině léků s konkrétní léčivou látkou existuje vždy lék, který je bez doplatku. Pacient může požádat ošetřujícího lékaře, aby zvážil, zda by pro léčbu nebyl vhodný jiný lék, který je plně hrazen (nebo má nižší doplatek).“

Je pravda, že u léků Lokren, Betaxa a Tenoloc není žádná bezdoplatková alternativa?

„Tato informace není pravdivá. Přípravky obsahující betaxolol (Betaxa a Lokren) lze nahradit lékem bez doplatku Bisoprolol Ratiopharm.“

sirena ( 3. června 2010 11:26 )

pro typa přeji Vám totéž co toufee

petr11 ( 28. května 2010 05:06 )

Protože jsme -citace Kalouska- kokoti!!

tom8888 ( 27. května 2010 19:30 )

tom8888 ( 27. května 2010 19:27 )

Podívejte paní , simulanta musí poznat lékař. Je za to placený a je to jeho práce , má na to vzdělání a přístroje. Na poplatky tak doplatili zase jenom čestní občané.i

sakra ( 27. května 2010 15:08 )

Že jdou ceny léků stále nahoru a to nehorázně je známé a každý se o tom může přesvědčit až onemocní. "Nevěří" tomu pouze soudruh Šnajdr, který už roky řídí ministerstvo zdravotnictví. Nyní to má snadnější, protože "řídí" ministryni - zdravotní sestru.

Zobrazit celou diskusi