Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Americký kapitán osvobozen ze zajetí pirátů!

Richard Phillips
Richard Phillips  (Autor: youtube.com)
Autor: ČTK, oj - 
13. dubna 2009
07:31

VIDEO: Kapitán americké obchodní lodě Richard Phillips, kterého na záchranném člunu u Somálska zadržovali piráti pět dní, byl dnes (v pondělí) osvobozen.

"Mohu potvrdit, že kapitán Phillips je na svobodě a že je v pořádku," oznámil představitel amerického vojenského námořnictva John Daniels. Další okolnosti provázející zásah ale neposkytl. Později potvrdila Phillipsovo osvobození i mluvčí amerického ministerstva obrany.

Užití vojenské síly proti somálským pirátům s cílem osvobodit Phillipse přímo schválil prezident USA Barack Obama. Agentuře AP to řekly neupřesněné vládní zdroje. Obama také následně Phillipsovo osvobození uvítal a v prohlášení, které k tomuto případu vydal Bílý dům, ocenil nejen kapitánovu odvahu, ale i způsob, jakým příslušníci námořního komanda operaci provedli. Prezident současně zdůraznil, že Spojené státy spoléhají v boji proti pirátům u somálského pobřeží na pomoc dalších zemí, a to včetně úsilí postavit pachatele únosů před spravedlnost.

Phillipsovo osvobození uvítala rovněž somálská vláda. "Jsme šťastní, že k této akci došlo a jak dopadla," řekl agentuře Reuters v telefonátu z Džibuti ministr zahraničí Mohamed Abdullahi Omaar. Jak dodal, úspěšný zásah dokládá, že "svět nemíní kriminalitu akceptovat".

Phillips vyvázl ze zásahu nezraněn a byl přepraven do bezpečí na palubu amerického plavidla, kde podstoupil lékařskou prohlídku. Při operaci, kterou údajně provázela krátká přestřelka, přišli o život tři piráti, čtvrtý utrpěl zranění a byl zajat.

Phillipse, který velel nákladní lodi Maersk Alabama s 20 Američany, somálští piráti unesli ve středu. Od té doby ho zadržovali na záchranném člunu jako rukojmí. Posádce se podařilo loď znovu ovládnout, ale kapitán zůstal v rukou pirátů. Únosci hrozili, že pokud na ně americké vojenské plavidlo operující v oblasti zaútočí, třiapadesátiletého Phillipse zabijí. Po celou dobu držel piráty v šachu torpédoborec amerického námořnictva USS Bainbridge.

Během dní, kdy piráti Phillipse zadržovali, probíhala mezi kapitánem torpédoborce a skupinou kmenových náčelníků na somálské pevnině vyjednávání o podmínkách Phillipsova propuštění.

Kapitán USS Bainbridge se přitom řídil pokyny specialistů Ústřední zpravodajské služby (FBI), kteří byli na palubě torpédoborce.
V noci na dnešek, pouhých několik hodin před zásahem amerického námořnictva, ale rozhovory ztroskotaly. Podle somálského zdroje, který jednání zprostředkovával, byl údajně příčinou neúspěchu americký požadavek, že únosci musejí být zatčeni a v Somálsku postaveni před soud. To somálská strana rozhodně odmítla.

Podle dalších náznaků ze somálské strany si byli únosci vědomi, že americké námořnictvo chystá nějakou operaci, protože nad jejich hlavami neustále přelétaly v sobotních nočních i dnešních denních hodinách bitevní vrtulníky. Proto piráti nanovo Američany varovali, že pokud k něčemu dojde, rukojmího okamžitě zabijí.

Ještě ráno únosci vypálili několik ran na malé americké plavidlo, které se pohybovalo nedaleko jejich člunu. Americká posádka palbu neopětovala a raději se vzdálila.

Únosy plavidel, a to včetně velkých nákladních a výletních lodí, jsou v posledních letech u somálských břehů téměř na denním pořádku. Západní spojenci nasadili proti pirátům se souhlasem Somálska a OSN vojenské loďstvo, ale útoky nepřestávají.

siroky11 ( 13. dubna 2009 09:50 )

Toto je jediné správné řešení, které muselo čekat až na Obamu? Proč to nešlo za Busche? Stejně mi není jasné,jak vůbec malá hrstka lupičů,může přepadnout a unést velkou obchodní loď?Proč je vládní jednotky nezničí? Mají lasery.GPS,různé zbraně a nebo proč si námořní plavidla přepravující cenný náklad nenajmou ozbrojenou ochranu? Toto je jediné řešení - likvidovat tu havěť, né soudit, to je k ničemu.

kukuku ( 13. dubna 2009 08:09 )

... nepustit z nich nikoho ven, nechat je žrát jen vlastní písek - dokud si takový národ neudělá pořádek se svou vládou podporující pár století staré pirátské manýry.

Zobrazit celou diskusi